Fokozatosan épül vissza a belföldi turizmus a járvány után

A következő hetekben a szállodák fokozott elővigyázatossága mellett óvatos nyitások várhatók.

2020. 05. 07. 13:45
Március volt a drámai hónap Fotó: Pinter Marta Forrás: Katona Vanda
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első negyedéves GDP-t még csak kismértékben húzhatta vissza a turizmus leállása a márciusra szóló utasforgalmi adatok alapján, azonban áprilisban már közel nullára eshetett a vendégforgalom, több szálloda be is zárt – mutatott rá a Magyar Nemzetnek küldött elemzésében Suppan Gergely. A Takarékbank vezető elemzője a statisztikai hivatal csütörtökön közzétett márciusi adatsorára reagált, amiből kiderül: 64,6 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma az első tavaszi hónapban, a járvány miatti leállásban a külföldiek 68 százalékkal, míg a magyarok 61 százalékkal maradtak el az előző évi azonos időszakhoz képest.

Az első két hónapban még kimagasló volt a szálláshelyek teljesítménye, emiatt az első negyedévben összesen 18,7 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma, míg a bevétel 11,4 százalékkal esett vissza – összegezte az elemző, hozzátéve, hogy szezonálisan és naptárhatással kiigazítva az első negyedévben előbbi esetben 22,4 százalék, míg utóbbinál 18,7 százalék volt a visszaesés mértéke.

Suppan Gergely emlékeztet: a következő hetekben a szállodák fokozott elővigyázatossága mellett óvatos nyitások várhatók, de a külföldi vendégforgalom visszatérése csak nagyon lassú lehet, különösen, hogy a nagyobb fesztivál és sportesemények ezúttal elmaradnak, így nem vonzzák a látogatókat. Biztató a GDP szempontjából, hogy a belföldi vendégforgalmat támogathatja, hogy többen választhatják az itthoni nyaralást. Ám az elemző szerint figyelembe kell venni, hogy a kényszerű pihenőidő miatt elfogyó szabadságkeretek, továbbá az ipar és más ágazatok várható nyári felfutása miatt a munkavállalók nagy része kevésbé tud nyaralni menni, a belföldi turizmus felfutását pedig a munkanélküliség növekedése és a jövedelmek visszaesése is hátráltathatja.

Március volt a drámai hónap

A vendéglátóhelyek forgalmára is kitért. A szakértő kimutatása szerint az étkezőhelyek értékesítési volumene 42,7 százalékkal, árbevétele 38,8-cal csökkent márciusban. A kiemelkedő évkezdet miatt az első negyedévben szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva 9,5 százalék az eladott mennyiség csökkenése az egy évvel ezelőttihez képest, és 15,3 százalék az előző negyedévihez képest.

– Az első negyedéves GDP-re csak kismértékű negatív hatással lehetett a vendéglátás. A járvány kedvezőtlen következményei teljes mértékben áprilisban lesznek láthatók – jegyezte meg a Takarékbank elemzője, aki arra is kitért, hogy mivel egyes vendéglátóhelyek a forgalom kiesését részben házhoz szállítással, ételkiadással igyekeztek ellensúlyozni, ez enyhíthet a számokon. Májusban a vidéki vendéglátóhelyek szabad téri részei már újra kinyithatnak, és további lazítások várhatók a következő hónapokban fokozott óvatosság mellett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.