Több cég kérhetné a gazdaságvédelmi mentőcsomag támogatásait

A tájékoztatásra helyeznék a hangsúlyt a képviseletek annak érdekében, hogy több vállalkozás vegye igénybe a gazdaságvédelmi mentőcsomag támogatásait, beleértve az állami bértámogatást. A munkáltatók szerint segíthetik a járvány utáni talpraállást a kormányzati intézkedések, ám ehhez kulcsfontosságú az érintett gazdasági szereplők nyitottsága.

Nagy Kristóf
2020. 05. 06. 10:24
Minden ágazat tart a válság begyűrűző hatásaitól Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkáltatói és munkavállalói érdekképviseletek alaposabb tájékozódásra kérik a vállalkozásokat a gazdaságvédelmi akció részleteiről, mivel a szociális partnerek tapasztalatai szerint sok a félreértés a járványhelyzet enyhítésére tett intézkedésekkel kapcsolatban. A munkáltatók lapunknak példaként említették: sok kisebb cégnél a könyvelő van megbízva az állami támogatásokkal, pályázatokkal kapcsolatos ügyintézéssel, ugyanakkor sokszor ők is nehezen férnek hozzá a szükséges információkhoz. Gyakran előfordul, hogy szakportálokról, szakmabeliektől tájékozódnak a rendelet tanulmányozása helyett. Nemcsak a kisebb vállalkozások, de a nagyobb cégek közt is előfordul, hogy azért nem veszik igénybe például a bértámogatást, mert bonyolultnak vélik az adminisztrációt, arra hivatkoznak, hogy minden munkavállaló után külön ki kell tölteni az egyébként egyoldalas, leegyszerűsített adatlapot. Sok munkáltató a részmunkaidős foglalkoztatástól tart, mivel a bértámogatáshoz szükséges a teljes munkaidős dolgozók szerződésének módosítása. A szakmai képviseletek ugyanakkor arra mutattak rá, hogy ezek a kifogások nem állják meg a helyüket, és arra kérik a vállalkozásokat, minden lehetséges válságkezelő intézkedést használjanak ki.

Minden ágazat tart a válság begyűrűző hatásaitól
Fotó: Kurucz Árpád

A Magyar Nemzet kérdésére a képviseletek arról tájékoztattak: a következő időszakban a gazdasági mentőcsomag alaposabb megismertetésére helyezik a hangsúlyt, hogy azok a cégek is igényeljék a támogatásokat, amelyek korábban tartottak a bonyolultnak hitt adminisztrációtól. A munkaadói oldal hatásosnak tartja az eddig megtett kormányzati lépéseket, ugyanakkor ismét felhívták arra a figyelmet, hogy habár a szociális hozzájárulási adó (szocho) újabb, két százalékpontos mérséklése minden foglalkoztatót érint, önmagában nem elegendő, mivel a járvány hatása előbb vagy utóbb minden ágazatba begyűrűzik. Ezért a munkáltatói oldal ismét azt hangsúlyozza, a több ágazatban – például a turizmusban – bevezetett járulék- és adókönnyítéseket, teherelengedéseket átmeneti jelleggel ki kellene terjeszteni a gazdaság összes szereplőjére.

Lapunk korábban beszámolt róla: a munkaadók jelentős része még mindig bizonytalan, habár hétről hétre egyre több szereplő indítja újra tevékenységét, egyelőre a korábbi kapacitás töredékén. Összességében minden ágazat tart a válság begyűrűző hatásaitól, ugyanakkor a munkavállalók elküldését mindenki szeretné elkerülni, ezért kivár. A szakszervezetek arról tájékoztattak:ha legkésőbb két-három hónap múlva sem látható, milyen gazdasági következményei, pontos hatásai lettek a koronavírus-járványnak, kénytelenek elrendelni a létszámleépítéseket. Abban viszont egyetértenek a cégek és a képviseletek is, hogy a megbízható szakemberek elküldése ellehetetleníti az adott vállalatot a járványhelyzetet követő talpraállásban. Eddig a cégek leginkább a kölcsönzött munkaerőtől váltak meg, az állományból kevesek állását érintették a leállások.

A munkahelyek megmentése a cél

A kormány az emberi élet védelme mellett számos eszközzel a koronavírus-járvány által okozott gazdasági károk enyhítésén és a hazai munkahelyek megmentésén dolgozik – hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter, miután látogatást tett a Szamos Marcipán Kft. tegnap újraindult üzemében. A miniszter emlékeztetett arra is, hogy a Pénzügyminisztérium a múlt héten nyújtotta be a parlament elé azt az adókönnyítéseket tartalmazó javaslatcsomagot, amely szinte minden gazdasági szereplőt érint, és amely a jövő beruházásait segíti. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig arról beszélt: a munkahelyeket teremtő új befektetéseknek köszönhetően Ma­gyarország megerősödve kerülhet ki a válságból. Felidézte: csak az elmúlt három hétben öt nemzetközi nagyberuházást jelentettek be. (MTI)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.