Kiemelkedő példája a koronavírus-járvány turizmus ágazatra gyakorolt tragikus következményeinek, hogy a hét végén a 25 éves magyarországi múlttal rendelkező Robinson utazási iroda felhagyott a tevékenységével, erről a saját weboldalán adott tájékoztatást a cég. Megtudtuk: immár azon küzdenek a külföldi utazásokra szakosodott, nagyobb részben magyar tulajdonú cégekből álló területen, hogy a neves utaztató példáját ne kövessék hasonló esetek, ehhez a kormánytól remélnek további, gyors gazdaságmentő lépéseket.
Több magyar utazási iroda is bedőlhet a Robinson Tours után
Mentőövre várnak az utazási irodák, amelyek a világszerte járvány sújtotta turizmusban a bizonytalan idei kilátások miatt immár az ezerszereplős, javarészt hazai vállalkozásokból álló piac talpon maradásáért küzdenek. A külföldi kiutazások vírus miatti bizonytalan jövője miatt már megkezdődtek a leépítések – tudta meg a Magyar Nemzet annak kapcsán, hogy Covid-19 első komoly áldozataként a nagy múltú hazai utazási iroda, a Robinson Tours szombaton befejezte a működést.

A magyar utazóközönség körében közismert Robinson utazási iroda a weboldalán azt írja, hogy döntésüket a Covid-19 miatt kialakult válsághelyzet indokolja, mivel tavaly december óta eddig soha nem tapasztalt utazási és egyéb korlátozások bénítják a turizmust világszerte.
Határokat zártak le, leállt a légi forgalom, bezártak a szállodák, éttermek, múzeumok és a hétköznapi életünk is korlátok közé szorult. Beláthatatlan időre leállt a beutaztatás és a kiutaztatás is, teljesen lenullázva a bevételi oldalt – fogalmaz weboldalán a cég, megjegyezve: senki nem tudja megbecsülni, hogy világszinten a szabad, korlátozások nélküli élet mikor áll helyre, ám az biztos, hogy hónapokban mérhető ez az idő. Közölték, hogy minden ügyfelük felé elszámoltak, nincsenek külföldön rekedt utasaik, márciusban a többlet költségeket vállalva százakat hoztak haza külföldről.

Fotó: Kurucz Árpád
Az iroda amiatt tört meg, mert a magyarországi szabályozás szerint ha egy utazás meghiúsul, annak árát 14 napon belül vissza kell fizetni az utasnak. Ezt a Robinsonnál több száz ügyfél esetében meg is tették, ám még mindig inkább útlemondásaik vannak, anyagilag ellehetetlenült a folytatás.
– Nincs összhangban a magyar szabályozás a több európai országban, például Franciaországban, Hollandiában, Spanyolországban, Görögországban, Olaszországban vagy Portugáliában már bevezetett rendelkezéssel, miszerint a légitársaságok, szálláshelyek, hajózási cégek, vagyis az utazási irodáink külföldi partnerei nem kell, hogy visszafizessék a meghiúsult út befizetett költségeit, helyette utalványokat, egy-két éven belül beváltható vouchert adnak. Ezzel biztosítják az ottani piac későbbi forgalmát és a szolgáltatók túlélését, ám idehaza ez komoly anyagi nehézségbe sodorja az utazási irodákat, akiknek teljesíteniük kell az ügyfelek felé – ezt a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke mondta a Magyar Nemzetnek.
Molnár Judit vázolta: az eddigi, váratlan kiadások után továbbra is csak a kiadások nőnek, ezért már létszám leépítésbe kezdett a piac. – A válságra adott azonnali válaszként a járulékcsökkentések, a hitelmoratórium nagy segítséget jelentenek, ám a járványhatás elhúzódik, reméljük, hogy például a járulékkedvezmény meghosszabbítható az év végig. A külföldi kiutazások továbbra is a határok megnyitásától függnek, ezért az irodák kiszolgáltatottsága megmaradt, egyelőre bevételhiányos időszak elé néznek – mondta.
Ezért szavai szerint nagyon fontos lenne, hogy itthon is lehetővé tegye a szabályozás az utalványos rendszer alkalmazását, és azt is szeretnék, ha állami garanciavállalás is segítené a jelenleg kockázatosnak minősülő utazási irodákat a bankoknál, hogy élhessenek a kedvezményes hitelekkel. – Azt is kezdeményezzük, hogy a Szép-kártyákról ne csak a komplett utazási csomagok értékesítésekor, hanem a belföldi szállásfoglalásokért is fizethessenek a magyarok az irodáknál. A biztonságos hazai szállások iránti érdeklődés már megjelent az utaztatóknál – sorolta a szakszövetség elnöke.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Összefügg a befektetői aktivitással az albérletpiac alakulása
Már a legolcsóbb nagyvárosokban is hatszámjegyű a bérleti díjak átlaga.

Jó hír érkezett a Windows 10-ről, önt is érintheti
A windowsos gépek közel 53 százalékán világszerte még Windows 10 fut.

Demján Sándor Program: 183 vállalkozás kap húszmilliárd forintnyi támogatást első körben
A cél a hazai kis- és középvállalkozások méretének megduplázása, termelékenységük növelése.

Újabb fordulat a benzinkutakon, jól fontolja meg, mikor megy tankolni
Most tényleg megéri átgondolni az időbeosztását.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot

Valóra vált rémálom, amit a fiatal lánnyal műveltek a borsodi buszon

Arcátlan dologra készül a Real Madrid sztárja, így zsarol Vinícius

Nyilvánosságra hozták a Ruszin Szendi Romuluszról szóló jelentést, amiből a vártnál is sötétebb titkok derültek ki

Hűha, Németországban már Szoboszlai utódjáról írnak

Nem bírnak a magyar döntéssel: Lengyelország már az Európai Bizottságnak könyörög a segítségért

Még a konkurencia is besegített, miután lángba borult a szolnoki csárda

Sallói István: Teljesen mindegy, hogy mi történik, évek óta a csapatok megkérdezése nélkül döntenek el dolgokat

Maga Zelenszkij volt az, aki elárulta Magyar Péter titkát

Ukrán kémbotrány: Magyar Péterig is elérhetnek a szálak

Még csak 20 éves voltál, mint én, előtted volt az élet! – így búcsúztatják a tragikus autóbalesetben elhunyt lányt

Itt a jelentés Ruszin-Szendi Romulusz kettős játszmájáról
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Összefügg a befektetői aktivitással az albérletpiac alakulása
Már a legolcsóbb nagyvárosokban is hatszámjegyű a bérleti díjak átlaga.

Jó hír érkezett a Windows 10-ről, önt is érintheti
A windowsos gépek közel 53 százalékán világszerte még Windows 10 fut.

Demján Sándor Program: 183 vállalkozás kap húszmilliárd forintnyi támogatást első körben
A cél a hazai kis- és középvállalkozások méretének megduplázása, termelékenységük növelése.

Újabb fordulat a benzinkutakon, jól fontolja meg, mikor megy tankolni
Most tényleg megéri átgondolni az időbeosztását.