A 2021-es költségvetési törvényjavaslatot 133 igen és 61 nem szavazattal fogadta el a parlament, ami azt jelenti, hogy a jogszabálynak 68,5 százalékos támogatottsága van – hangsúlyozta a szavazást követően Varga Mihály pénzügyminiszter.
Adósságot, IMF-hitelt akart a baloldal
Az ellenzék nem szavazta meg a büdzsét. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a szavazást követően kiemelte, a baloldal elképzelései az ország eladósítását eredményezték volna. Kiemelte: a költségvetéshez benyújtott baloldali javaslatok 6400 milliárd forintos kiadást jelentettek volna az országnak, amivel a kitűzött háromszázalékos hiánycél csaknem 17 százalékra emelkedett volna, illetve IMF-hitel felvételét helyezte volna kilátásba. Javaslataik zöme a beruházások felszámolására, túlköltekezésre, adóemelésre, a családok támogatásának megvonására vonatkozott.
A Fidesz frakcióvezetője emellett kiemelte: a baloldal nem szavazta meg a járványügyi készültség kiadásait, a családügyi költések emelését, a 13. havi nyugdíj visszaépítését, a határvédelmi, honvédelmi és közbiztonsági kiadások növelését, valamint a munkahelyvédelmi és -teremtési kiadásokat sem, ezzel pedig bebizonyították, hogy járványhelyzetben, nehéz gazdasági időszakban sem lehet rájuk számítani.
Segélyezés, fedezet nélküli pénzszórás
A Demokratikus Koalíció képviselői szintén nemmel szavaztak. Ezzel kapcsolatban Varju László, a párt alelnöke elmondta, a pedagógusoknak 35 százalékos, a szociális dolgozóknak pedig 20 százalékos béremelést kértek. Felidézte azt a javaslatukat is, ami mindenki számára ingyenessé tette volna a minimális mértékű víz-, gáz- és áramhasználatot. Varju László elfogadhatatlannak nevezte, hogy nem egyforma az állami és az egyházi iskolák támogatása, ahogy azt is bírálta, hogy az ajánlott, de nem kötelező védőoltásokért fizetni kell. A képviselő kiállt a családi pótlék megduplázása, a méltányossági nyugdíjemelés és a digitális oktatás támogatása mellett. Szerinte ez a gyengeség és a gyávaság költségvetése, mert politikai gyávaság nem szembenézni a járvány következményeivel, a büdzsé pedig szakmailag is gyenge.