Továbbra is éreztette a hatását a koronavírus-járvány a legfrissebb munkaerőpiaci adatokban: a munkanélküliségi ráta 4,6 százalékra emelkedett – az előző, március-májusi periódusban mért 4,1 százalékról. A nőket magasabb szintű munkanélküliség jellemezte, és esetükben nagyobb mértékben növekedett a mutató értéke – közölte szerda reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A hivatal hangsúlyozta: a koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot teljes egészében érintették, így hatásai a közölt munkanélküliségi és foglalkoztatottsági adatokban is megjelennek.
Az idei április–júniusi időszakban az egy évvel korábbihoz képest a 15–74 éves férfiak körében a munkanélküliek száma 24 ezer fővel, 112 ezerre, a munkanélküliségi ráta egy százalékponttal, 4,4 százalékra nőtt, míg a nők esetében a munkanélküliek száma 35 ezer fővel, 102 ezerre, a munkanélküliségi ráta 1,7 százalékponttal, 4,9 százalékra emelkedett. A vizsgált időszakban az egy évvel korábbihoz képest a munkanélküliség átlagos időtartama 6,4 hónappal csökkent – nyolc hónap volt –, a munkanélküliek 20,9 százaléka keresett legalább egy éve állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számított. Júniusban a munkanélküliek átlagos létszáma 240 ezer fő, mellyel a munkanélküliségi ráta 5,1 százalék volt. Az előző hónaphoz képest a munkanélküliek száma 25 ezer fővel, a 2019. júniushoz képest pedig 92 ezer fővel nőtt. A munkanélküliségi ráta egy hónap alatt 0,5, egy év alatt 1,9 százalékponttal emelkedett.
A szintén szerdán közölt foglalkoztatottsági adatokból kiderül: a 2020. április–júniusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 408 ezer fő – ez 2,3 százalékos csökkenés az egy évvel ezelőtti hasonló időszakhoz képest –, a 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 68,7 százalék volt. Mindkét nem esetében csökkenés történt, ugyanakkor a férfiakat magasabb foglalkoztatási szint jellemezte, mint a nőket. Az év hatodik hónapjában ugyanakkor többen dolgoztak, mint májusban: 2020 júniusában a foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4 millió 457 ezer fő volt, az előző hónaphoz képest 58 ezer fővel több, az egy évvel korábbihoz képest 38 ezer fővel kevesebb.