Csökken az amerikai munkanélküliség, de még mindig igen magas

A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma még mindig majdnem tízszerese az egy évvel korábbinak.

2020. 08. 06. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten, miközben az koronavírussal megfertőződöttek számának drasztikus emelkedése fenyegetést jelent a recesszióból kilábaló gazdaságnak.

A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 1,186 millió volt az augusztus 1-jével zárult héten, ami 249 ezerrel kevesebb az egy héttel korábban mért 1,435 milliónál, miközben elemzők ennél sokkal rosszabb adatot, 1, 415 milliós számot vártak.

A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag – amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat – 31 ezerrel, 1 337 750-re süllyedt. Tavaly ilyenkor még 214 500-on állt a mozgóátlag. A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma a július 25-ével végződött héten 844 ezerrel, 16,107 millióra csökkent. Elemzők sokkal gyengébb adatra számítottak, 16,72 milliós számot vártak. A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 413 250-nel, 16 628 250-re süllyedt. Ez még mindig majdnem tízszerese az egy évvel korábbi 1,69 milliós számnak.

Júliusban ismét jelentősen emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma, és a legsúlyosabb helyzetbe került nyugati, illetve déli régiókban a hatóságok kénytelenek voltak ismét zárlatot elrendelni vagy leállítani a járvány terjedését korlátozó intézkedések további lazítását. A közegészségügyi vészhelyzet csökkenti az áruk és szolgáltatások iránti keresletet, ami azt eredményezte, hogy a gazdaság egyre szélesebb szektoraira terjednek át az elbocsátások, már nemcsak az olyan nem létfontosságú vállalkozásokra, mint például az éttermek és bárok, amelyeket március közepén bezártak a járvány fékezésének érdekében.

Miután a koronavírus-járvány és az annak megfékezését célzó intézkedések miatt szinte teljesen leállt az amerikai gazdaság, március harmadik hetében példátlan méretű elbocsátási hullám indult. Egy hét múlva több mint 6,86 millión tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma, amely aztán július két középső hetének kivételével folyamatosan csökkent, de aggasztóan magas, jóval az egymillió fölötti szinten maradt. A 2007–2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma.

Az amerikai gazdaság februárban süllyedt recesszióba. Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben pedig 32,9 százalékkal.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.