Értékes alapanyaggá válhat a szén-dioxid

Ipari léptékűvé növelhető szén-dioxid-hasznosítási módot fejlesztettek ki a Brown Egyetem kutatói.

2020. 08. 17. 8:12
Párizs, 2016. december 8. Füstködön keresztül látható az Eiffel-torony a francia fõvárosban 2016. december 8-án. A levegõ szennyezettsége miatt az egyik nap csak a páros, a másik nap csak a páratlan rendszámú autók közlekedhetnek Párizs utcáin. (MTI/EPA/Yoan Valat) Fotó: Yoan Valat
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte dolgoznak kutatók azon, hogy hatékony módszert dolgozzanak ki a szén-dioxid légkörből való kivonására. Egy ilyen megoldással egyfelől a légkör szabadulna meg jelentős mennyiségű üvegházhatású gáztól, másfelől pedig új, hasznosítható alapanyaghoz jutna az emberiség.

Az amerikai Brown Egyetemen most egy olyan rézalapú katalizátort fejlesztettek ki, amellyel az összetett szénhidrogéneket lehet kinyerni a szén-dioxidból – számolt be a Phys.org. tudományos online lap alapján a National Geographic. A Nature Communications című szaklapban is publikált eredmények szerint a kivont anyagok hasznos vegyületekké és tüzelőanyagokká alakíthatók. Ez az eljárás a kutatók szerint a korábbiaknál jóval hatékonyabb, másik előnye pedig az, hogy ipari méretűvé fejleszthető.

Füstködön keresztül látható az Eiffel-torony a francia fővárosban 2016. december 8-án. Abban az időszakban a levegő szennyezettsége miatt az egyik nap csak a páros, a másik nap csak a páratlan rendszámú autók közlekedhetnek Párizs utcáin Fotó: MTI/EPA/Yoan Valat

A réz ilyetén használata nem új keletű, a szakirodalomban több olyan eljárást is találni, amelyekkel különböző hatékonysággal lehet a fém segítségével komplex szénhidrogéneket létrehozni – mondta Tayhas Palmore, az egyetem mérnökprofesszora, a tanulmány társszerzője. Már korábban kimutatták, hogy ha halogénezik, a réz hatékonyabban nyeri ki az összetett szénhidrogéneket. Palmore a csapatával például már kidolgozott egy olyan eljárást, amelyben hangyasav keletkezik termékként, és bár ez az anyag fontos, de csak egy szénatomot tartalmaz.

A Brown Egyetem kutatásának újdonsága abban rejlik – tette hozzá –, hogy Taehee Kim PhD-hallgató ezen technikák egyes lépéseit vizsgálta felül azért, hogy optimalizálhassa a katalizátort. Tayhas Palmore kifejtette: a végső cél az, hogy a késztermékben minél több szénatom legyen, mert így annál jobb üzemanyagok állíthatók elő. Taehee Kim többféle halogénező technikával kísérletezett, így találta meg a lehető legjobbat, végül pedig 70,7–72,6 százalékos hatékonyságú megoldást hozott létre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.