Újjáéledhet a szarvasgomba-gyűjtés, és -fogyasztás hagyománya

Szolnokon átadták a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. szarvasgomba feldolgozó üzemét.

Forrás: MTI2020. 10. 08. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. (NEFAG) szarvasgomba-feldolgozó üzeme hozzájárulhat a hazánkban is több évszázados múltra visszatekintő szarvasgomba-gyűjtés, illetve -fogyasztás hagyományának újraélesztéséhez – mondta az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára a beruházás csütörtöki átadásán, Szolnokon.

Zambó Péter kiemelte: a társaság tavaly 248 millió forint összértékű fejlesztést hajtott végre, amihez 80 millió forint beruházási támogatást kapott az Agrárminisztériumtól. A beruházás az építkezésen túl innovatív elemeket is tartalmazott, hiszen a feldolgozó a legkorszerűbb élelmiszeripari technológiát alkalmazza – tette hozzá. Az üzem létrehozásával a NEFAG nemcsak további piaci pozíciók megszerzését tűzte ki célul, de a jelenlegi munkahelyek megtartására és a foglalkoztatotti létszám bővítésére is törekedett. Ennek megfelelően alakította ki a 350 négyzetméter területű feldolgozót, benne 21 önálló helyiséggel az adminisztráció, a földesáru-munkálatok és a feldolgozáshoz kapcsolódó, élelmiszertechnológiai folyamatok számára – mondta az államtitkár.

A projekt részeként épült meg a Bagolyvár Vadaspark fogadóépülete is, amely a vállalat környezeti nevelési és szemléletformáló tevékenységének feltételeit emelte az eddiginél magasabb színvonalra – tette hozzá. Az államtitkár ismertette: a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. fenntartásában lévő erdőkben az éves szarvasgombatermés 20-30 tonna közé tehető. E mennyiség túlnyomó részét az elmúlt évtizedekben olasz és német feldolgozóüzemek vásárolták fel alapanyagként.

Az itt gyűjtött, prémium minőségű szarvasgomba-kereskedelmi együttműködéseken keresztül a magyar Alföldet közel harminc országgal kapcsolja össze – fogalmazott. Kiemelte: az elmúlt húsz év tapasztalataira építve döntött a cég arról, hogy az alapanyagexport helyett a nagyobb hozzáadott értékű félkész- és késztermékekre helyezi a hangsúlyt. Az államtitkár tájékoztatása szerint a cég konzervált feldolgozási alapanyagokat, illetve a közvetlenül felhasználható szarvasgomba tartalmú termékeket állít elő.

A tárca és a társaság közös szándéka, hogy a kizárólag a Kárpát-medencében található homoki szarvasgomba legyen a szolnoki feldolgozóüzem fő alapanyaga, egyben védjegye és hazai, valamint nemzetközi hírvivője – mondta Zambó Péter. Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere az eseményen arról beszélt, hogy a közelmúltban elindult Kreatív Régió program keretében Jász-Nagykun-Szolnok megye a feldolgozóipar és az öntözéses gazdálkodás fejlesztését tűzte ki egyik elsődleges céljául. Ennek fontos és különleges eleme, új és jövőbe mutató színfoltja a NEFAG Zrt. szarvasgomba feldolgozója – jelentette ki.

Fehér Sándor, a vállalat termelési és kereskedelmi vezérigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta: az új feldolgozóüzem éves elméleti kapacitása mintegy 30-40 tonna, az egység 7 embernek ad munkát. Jelenleg a friss gomba értékesítésén kívül ötféle feldolgozott terméket állítanak itt elő, ez a tervek szerint egy éven belül 25-30-ra bővülhet. A társaság éves árbevételének egytizedét kitevő termékértékesítés több mint 95 százaléka export – jelezte. Hozzáfűzte: reményeik szerint a tevékenységből származó bevételek részarányát a későbbiekben sikerül megduplázniuk, elsősorban a feldolgozott termékekre alapozva.

A Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. éves árbevétele évről-évre nettó 3 milliárd forint körül alakul, a cég 150 alkalmazottat foglalkoztat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.