Kisvasúton a retró hangulatú Csisztafürdőre

November végéig dolgoztak az építőmunkások a MÁV-Start balatonfenyvesi gazdasági kisvasútja pályájának „egyengetésén”, hogy a jövő évi szezonkezdésre zöld jelzést kapjanak a Fenyvesről Csisztapusztára közlekedő, megmosolyogtató küllemű szerelvények.

2020. 12. 29. 14:44
A fenyvesi szerelvény Somogy megye belsejébe viszi az utasokat Fotó: Fotó: MTI/Varga György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint negyvenezren gyógyítgatták magukat ez évben a Balatontól légvonalban öt kilométerre eső, retró hangulatú csisztapusztai termálfürdőben, ám ha befejeződik a 2002-ben bezárt nyolc kilométeres kisvasút-szakasz újjáépítése, jóval többen ülnek majd vonatra a MÁV-Start balatonfenyvesi állomásán.

Balatonfenyvesen a partszakaszt is fejlesztették, ezzel átrajzolták a part arculatát Fotó: Éberling András

A vonatozók eltölthetnek néhány órát az 1960-as évek építészeti stílusát idéző gyógyhelyen. A hetvenéves kisvasút csisztafürdői ágának rekonstrukciójához 2,1 milliárd forinttal járult hozzá az állam, az év elején pedig három dél-balatoni község pályázatának eredményeként újabb 600 millió forint került a felújítási büdzsébe. Ebből korszerűsítik az imremajori és a kerékpáros turisták fogadására is alkalmas csisztapusztai állomást is.

Megújult a kisvasút fenyvesen, amely a belföldi turizmus kedvelt kiránduló eszköze lett az utóbbi években Fotó: Éberling András

Balatonfenyves és a csisztai fürdőt működtető Buzsák önkormányzata biztos benne, hogy a festői szépségű nagybereki lápvilágon keresztül folyó vasút-rekonstrukciós munkák eredményeként tovább erősödik a térség vonzereje, és egyre többen választják majd egy-egy napos látogatásra vagy hosszabb idejű gyógykúrára a messze földön híres létesítményt.

A fenyvesi szerelvény Somogy megye belsejébe viszi az utasokat
Fotó: Fotó: MTI/Varga György

Amelynek nemcsak a modern fürdőktől eltérő hangulata, hanem története is rendkívül különös.

Eszerint olajat kerestek 1956-ban a Dél-Balaton közeli Buzsák község mellett a Magyar–Amerikai Olajipari Részvénytársaság (MAORT) szakemberei, ám miután fúrógépük elérte a hatszáz métert, hirtelen 42 Celsius-fokos termálvíz tört a felszínre. Két évvel később a helyi tanács fürdőt építtetett a sikertelenül végződő olajfúrási terület helyére, amelyet néhány évvel később már több ezren kerestek fel a gyógyulás reményében.

Szörfösök a hidegfronttal érkező erős szélben a balatonfenyvesi szabadstrandnál Fotó: MTI/Varga György

A múlt évben már negyvenezer vendége volt a fürdőnek, amelynek erősen szénsavas vize hivatalosan is bizonyítottan, reumatikus, mozgásszervi fájdalmak, sőt bizonyos nőgyógyászati panaszok enyhítésére is alkalmas.

Csisztafürdő ma öt medencével, köztük gyermekpancsolóval várja a vendégeket, akiknek minden alapvető szolgáltatás elérhető. Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere, a Balatoni Szövetség elnöke lapunknak úgy fogalmazott: a kisvasútvonal csisztai ágának rendbetételével új időszak kezdődhet a térség kiránduló- és fürdőturizmusának történetében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.