Elfogadta az Országgyűlés a 2022-es költségvetési törvényjavaslat főösszegeit, a képviselők a parlament költségvetési bizottságának összegző módosító javaslatát 121 igen szavazattal, 60 ellenében hagyta jóvá – adta hírül a távirati iroda. A 2022-es költségvetési törvényről szóló zárószavazás a következő napokban várható.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Jövőre az államháztartás központi alrendszerének kiadási főösszege 28 546,45 milliárd forint, bevételi főösszege 25 393,8 milliárd forint lesz. A hiányt 3 152,6 milliárd forintban állapították meg. A módosítások egyik legnagyobb nyertese a turizmus. Az indoklás szerint a gazdasági újraindítás fontos ágazata ez a terület, amelynek megerősítéséhez további források indokoltak.
A gazdasági-újraindítási alapban található turisztikai fejlesztési célelőirányzat negyvenmilliárdról 81 milliárd forintra emelkedik.
Az összegző módosító indítvány jelentős összeget biztosít a Magyar Tudományos Akadémia új programjainak támogatására, valamint az elektronikus szolgáltatások fejlesztésére. A költségvetési bizottság Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter képviselőként benyújtott indítványát támogatta az akadémia alumniprogramjának, a tudományos tanácsadásnak, a társadalom felé irányuló ismeretterjesztés intézményes fejlesztésének, továbbá a nemzeti programoknak a finanszírozására a magyar nyelv, az agykutatás és a fenntartható fejlődés területén. A 7,3 milliárd forintos többlettámogatás biztosítja a tudományos közösséget szolgáló standard akadémiai feladatok megvalósítását, a sikeres, korábban elindított programok – Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, Fiatal Kutatónők Ösztöndíja, Vendégkutatók Ösztöndíja, Lendület program, Tantárgy-pedagógiai program – folytatását és erősítését, továbbá a köztestületi intézményeknél illetményemelés is történne – írta az indoklásban Gulyás Gergely. Az emelést az egyéb költségvetési kiadásokból fedezik.
Jelentősebb, plusz tízmilliárd forintos támogatást kapnak a kormányhivatalok az infrastrukturális hátterük megújítása, új beruházások finanszírozására. Ugyanakkor elvontak a bíróságok és a Kúria működési költségvetéséből 985 millió forintot, az indoklás szerint „az elfogadott jogszabályi háttérrel nem rendelkező feladatok fedezetének biztosítása nem szükséges”.