Lítiumion-cellákat és energiatároló rendszereket gyártó üzem megépítéséről állapodott meg a Kalinyingrádi térség kormányzatával a TVEL nukleáris üzemanyaggyártó vállalathoz tartozó Renera cég, a Roszatom energiatároló berendezések üzletágának ágazati integrátora. Az új gyár a Kalinyingrádi exklávé keleti részén, a Balti Atomerőmű telephelyén épül fel – tájékoztatta lapunkat a Roszatom.
Az Enertech International Inc. dél-koreai lítiumion-akkumulátorgyártó lesz a Renera technológiai partnere. A lítiumion-cellákat és -akkumulátorokat gyártó orosz nagyüzem 2026-ban kezdi meg a termelést, évente mintegy három GWh energiatároló kapacitás előállításával.
– Az akkumulátorok előállítására szolgáló nagyüzem felépítése fontos mérföldkő az új, nem nukleáris üzleti tevékenységek fejlesztését célzó stratégiánkban, amely hozzájárul az orosz kormány elektromos közlekedési fejlesztési koncepciójának 2030-ra kitűzött megvalósításához is.
Az üzemben előállított lítiumion-akkumulátorokat főleg az oroszországi autógyártók fogják használni, ezért a vállalat jelentős mértékben hozzájárul az import helyettesítését célzó állami politika megvalósításához
– jelentette ki Natalja Nyikipelova, a TVEL üzemanyaggyártó vállalat elnöke a megállapodás aláírása alkalmából.
– Az orosz piacról érkező jelzések arra utalnak, hogy az egy évvel ezelőtt betervezett termelési volumen kevés lesz az igények kielégítéséhez. Az elektromos közlekedés fejlesztésére vonatkozó tervek teljesítése érdekében fontolóra vesszük, hogy akár 12 GWh-ra növeljük az üzem termelési kapacitását – számolt be Emin Aszkerov, a Renera vezérigazgatója.
Az energiatárolási üzletág a Roszatom új üzletágakat összefogó portfóliójában olyan terület, amely lehetővé teszi csúcstechnológiájú termékek létrehozását az energiaátmenet koncepciójával összhangban, amelyekre nagy a kereslet a technológiai átmenet során. Az orosz gyártmányú lítiumion-akkumulátorokat különösen elektromos járművekben, elektromos hálózatokban, szünetmentes tápegységrendszerekben és hálózati kiegyenlítő rendszerekben használják majd.
Borítókép: Akkumulátorgyárat adtak át Jászberényben (illusztráció). Fotó: MTI/Bugány János