A Morgan Stanley már többször aggodalmát fejezte ki az indokolatlanul laza amerikai monetáris politika és az emiatt egyre veszélyesebb méretűvé váló árfolyambuborékok miatt (részvények, kriptodevizák). Most a befektetési bankház vagyonkezelési részlegének vezetője fejezte ki aggályait. A szakember szerint a rendkívül alacsony kamatszint és a magas infláció együttesen olyan erősen negatív reálkamatot hozott létre (–5 százalék), amire az elmúlt hatvan évben – amióta mérik ezt az adatot – nem volt példa.
Az erősen negatív reálkamat arra készteti a kétségbeesett befektetőket, hogy megpróbálják csökkenteni az ebből eredő veszteséget, ezért részvényeket vásárolnak, abban bízva, hogy így akár tényleges reálhozamot is elérhetnek. Az utóbbi időben ráadásul folyamatosan emelkednek a részvényárak, épp az odaáramló pénz miatt, így visszaigazolva látják az elképzelést.
A probléma az, hogy egy idő után majdnem minden szóba jöhető pénz a tőzsdére kerül, nem marad pénz, amiből tovább vásárolhatnának, így az árfolyamok sem tudnak tovább emelkedni. Eddigre azonban a részvények fundamentálisan meglehetősen túlértékeltté válnak, így a tapasztalt befektetők, akik tudják, hogy ez tartósan nem maradhat így, elkezdenek nagy tételben eladni, és miután
pénz híján nincs vételi erő, a piac összeomlik, a buborék kipukkad,
és óriási veszteségek keletkeznek a drágán vásárló befektetőknél.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ugyan megkezdi novemberben a havi 120 milliárd dolláros eszközvásárlási program csökkentését havi 15 milliárdos ütemben, a kamatemelésről azonban hallani sem akarnak, miközben az infláció rendkívül magas, vagyis a Morgan Stanley szakértője szerint a Fed monetáris politikája erősen eltér a fundamentumoktól, és ehhez hasonlóra nem volt még példa a modern monetáris politika történetében.
Az amerikai reálkamat csak kétszer, a két olajválság idején érte el a –4 százalékot a 70-es évek közepén és a 80-as évek elején, amikor az infláció hirtelen két számjegyű lett. Ekkor azonban nem volt alacsony az alapkamat, és hamar tovább is emelték, így
az erősen negatív reálkamatot sikerült viszonylag gyorsan megszüntetni.