Vidéken pörögtek fel jelentősen a lakásépítések

Csak Budapesten és Borsodban adtak ki kevesebb építési engedélyt, mint tavaly.

Magyar Nemzet
2021. 11. 04. 9:15
null
20210623 budapest corvin negyed epitkezes cordia beruhazas havran zoltan magyar nemezet Fotó: Havran Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén az első három negyedévében 12 642 új lakás épült, összességében 1,7 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és az egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 22 430 volt, 30 százalékkal több, mint 2020 azonos időszakában – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. 

A vizsgált időszakban, vagyis 2021 január és október között

  • 5044 lakást vettek használatba Budapesten. Ez több mint kétszer annyi, mint a tavalyi év azonos időszakában. A megyei jogú városokban ugyanakkor 37, a többi városban 16, a községekben pedig 29 százalékkal kevesebb lakást adtak át, mint egy évvel korábban.
  • A főváros súlyának növekedésével párhuzamosan a természetes személyek által épített lakások aránya 44-ről 32 százalékra csökkent, a vállalkozások által építetteké 55-ről 67 százalékra nőtt 2020 első három negyedévéhez képest.
  • Az új lakóépületekben használatba vett lakások 38 százaléka családi házban, 57 százaléka többlakásos épületben, 2,5 százaléka lakóparkban található. Az új családi házak száma negyedével elmaradt a megelőző időszakétól, míg a többlakásos épületekben 29 százalékkal több lakás épült.
  • A használatba vett lakások átlagos alapterülete 8,5 négyzetméterrel 87 négyzetméterre csökkent 2020 első három negyedévéhez viszonyítva. Elmozdulás figyelhető meg a többlakásos épületek felé.
  • Az értékesítési céllal épített lakások aránya 67, a saját használatra épített lakások aránya 30 százalékot ért el, utóbbi arány 12 százalékpontos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest.
  • Országos szinten az építési engedélyek és a bejelentések alapján építendő lakások száma 22 430 volt. Az eltérő területi trendek az építési engedélyeknél is megfigyelhetők, itt azonban a fővárosban tapasztalható csökkenés, az ország egyéb településein viszont erős volt a növekedés.
  • Budapesten 23 százalékkal kevesebb lakás építését engedélyezték, ugyanakkor a megyei jogú városokban 43, az egyéb városokban 57, a községekben pedig 60 százalékkal több lakás kapott engedélyt, mint az előző év azonos időszakában.
  • Az építtetők az esetek 66 százalékában éltek az egyszerű bejelentés lehetőségével.
  • A kiadott építési engedélyek alapján Budapest mellett csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében csökkent az építendő lakások száma 2020 első három negyedévéhez viszonyítva. Ezzel szemben Tolnában több mint kétszeresére nőtt a szám, míg Somogyban egy év alatt 147, Hajdú-Bihar megyében pedig 115 százalékkal több lakás építése várató.
  • A tavalyi év azonos időszakához képest a kiadott új építési engedélyek alapján 48 százalékkal több, összesen 12 537 lakóépület építését tervezik az országban. A tervezett nem lakóépületek száma országos szinten 3 682, 31 százalékkal több, mint 2020 első három negyedévében.

Az idén 25 ezer új lakás átadása várható

Az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján lendületes növekedés várható az új lakóingatlanok piacán. Bár az átadott lakások száma alig csökkent, az építési kedv kiugró – derül ki az Ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. Kiemelték: a statisztikai hivatal adatai továbbra is kiemelt teljesítményt tükröznek. A lakásépítési kedv megugrott, az idén januártól szeptember végéig több mint 22 ezer lakás építése kapott zöld jelzést, ez 2020 azonos időszakához képest 30 százalékos bővülésnek felel meg. A portál várakozásai szerint pedig az idén mintegy 25 ezer új lakás átadása várható.

A borítókép illusztráció (Magyar Nemzet/Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.