Elértük az uniós zöldenergiacélt

Jól látható nyomot hagyott a fogyasztáson a pandémia okozta lezáráshullám.

Forrás: MEKH2021. 12. 29. 11:43
Nagypáli, 2018. május 9. Napelelmek lakóházak tetején a Zala megyei Nagypáliban 2018. május 9-én. Az E.ON Energy Globe Magyarország díját önkormányzati kategóriában a Nagypáli Önkormányzat Zöld Út Falufejlesztési programjának ítélte oda a zsűri, ugyanis a programnak köszönhetően a falu központjában smaragdfa liget épül, hibrid erőmű (szél- és napenergia), illetve fotovoltaikus napelem telep található. MTI Fotó: Varga György Fotó: Varga György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megújuló energiaforrásokból előállított energia felhasználásának részaránya 2020-ban a bruttó végső energiafogyasztásban 13,9 százalékra emelkedett, így

Magyarország teljesítette a megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról szóló uniós irányelv alapján az arra az évre kitűzött célt.

A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) éves energiastatisztikai riportja szerint 2020-ban a végfelhasználók által elfogyasztott energia mennyisége 1,2 százalékkal csökkent.

A pandémia hatására a közlekedés energiafelhasználása 12 százalékkal csökkent a megelőző évhez képest. Az ipar és a tercier szektor energiafelhasználása is csökkent, míg a lakosságé nőtt, amely egyrészt a fűtési időszak időjárásának, másrészt a koronavírus-járvány következménye.

Az elsődleges megújuló energiahordozókat tekintve az elmúlt években megfigyelhető biomassza-termelés és -felhasználás csökkenése folytatódott 2020-ban, de a mérséklődés az előző évhez képest kismértékű, mindössze egy százalék volt.

A tárgyidőszak végén a hálózatra csatlakoztatott napelemek teljesítménye több mint kézezer MW-ot tett ki, vagyis meghaladta a paksi atomerőmű beépített teljesítményét. Ezzel összefüggésben a napenergia-termelés és -felhasználás 59,3 százalékkal haladta meg a 2019. évit.

A megújuló energiaforrásokból előállított energia felhasználásának részaránya 2020-ban 13,9 százalék volt, ami 1,3 százalékpontos növekedést jelent a 2019. évihez képest.

A jelentés szerint 2020-ban

– az elsődleges energiahordozók termelése 451 673 TJ volt, amely két százalékos csökkenést jelent a megelőző évhez képest. 

– Az elsődleges megújuló energiaforrások termelése 1,4 százalékkal nőtt,

– az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 5,7 százalékkal,

– a nukleáris pedig 1,5 százalékkal csökkent.

A primer belföldi felhasználás 1,5 százalékkal csökkent a megelőző évhez képest. Az elsődleges megújuló energiaforrások felhasználása 4,6 százalékkal emelkedett, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók felhasználása 2,1 százalékkal, a nukleáris energia felhasználása 1,5 százalékkal, valamint a villamos energia nettó import 7,2 százalékkal csökkent 2019-hez képest.

A primer belföldi felhasználás forrásának jelentős részét a kőolaj- és kőolajszármazékok valamint a földgázbehozatal biztosította összesen 549 974 TJ nettó import mennyiségben. Az importfüggőség 2020-ban 12,9 százalékponttal, 56,2 százalékra mérséklődött.

Borítókép: napelemek Nagypáliban (Fotó: Varga György/MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.