Nem tartott lépést a kínálat
A globális növekedés nagyjából feléért Kína a felelős, a becslések szerint tíz százalékkal emelkedett az igény tavaly 2020-hoz képest.
Fogyott volna még ennél is több áram, ha nem tarkították volna áramszünetek az ellátást az év második felében.
Csakúgy, mint Indiában, a szénellátás nem volt képes lépést tartani az erőművek keresletével, a beszállítási és az ellátási problémák pedig visszafogták a gazdasági növekedést Ázsia-szerte.
Európa más árat fizetett a keresletnövekedésért: a jelentés felidézi a kontinensen újabb és újabb rekordokat döntő árakat és annak okait. A tőzsdei árak nagyrészt azért szálltak el, mert a villamosenergia-termelés jelentősen támaszkodik a gáztüzelésű erőművekre, ám a nyugat-európai gázbeszerzés elégtelensége miatt piaci szűkösség alakult ki, amire rátett a fűtési szezon elindulása is. Az IEA szerint az Egyesült Királyság nemzeti energiaválsággal néz szembe, mivel a lakossági számlák jelentősen megugrottak, az energiaszolgáltatók összeomlottak, és a gyárakat kénytelenek bezárni. De hasonló a helyzet Németországban is.
A szennyezőbb volt az olcsóbb
Szintén hat százalékkal nőtt a megújulóalapú kapacitás világszerte, de ez nem tudott lépést tartani a kereslet megugrásával. A szénerőművek termelése kilenc, a gázerőműveké kettő, az atomerőműveké pedig három és fél százalékkal nőtt éves összehasonlításban. Vagyis több gazdaság is az olcsóbb, de szennyezőbb módokhoz tért vissza, hogy féken tartsa a megugró költségeket, de emiatt
a globális energiatermelésből származó karbonkibocsátás hét százalékkal emelkedett, ami szintén történelmi csúcs.
Ez azért is rossz hír, mert az előző két évben a szektor kibocsátása csökkent. Ráadásul ha nem történik jelentős változás, akkor a következő három évben is ezen a szinten maradhat az emisszió. Fatih Birol szerint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákba, köztük a megújulókba, az energiahatékonyságba és az atomenergiába való nagyobb befektetés – a robusztus és intelligens villamosenergia-hálózatok bővítése mellett – segíthet kilábalni a mai nehézségekből.
Nagy bajban lehet Németország. Egy néhány hetes fagyhullám az ipari fogyasztók korlátozását vonhatja maga után Németországban, annyira alacsonyak a betárolt földgázkészletek – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A tárolók töltöttségi szintje sohasem volt a fűtési szezon alatt ennyire alacsony, mindössze 37 százalék. Ellenben a Szövetségi Gazdasági Minisztérium kérésére készített szakértői vélemény szerint ötvenszázalékos töltöttségi szintre lenne szükség ahhoz, hogy egy harmincnapos fagyhullámot probléma nélkül átvészeljen az ország. Vagyis jelen helyzetben egy néhány hétig kitartó fagyos időszak a német ipar részleges vagy teljes leállását okozhatja. A világszerte alkalmazott gyakorlat szerint ugyanis a háztartások ellátása az elsődleges, azok rovására nem működhetnek ipari vállalatok. Leonhard Birnbaum, az E.On vezérigazgatója a napokban kifejtette: Németország már csak azért sem mondhat le az orosz földgázimportról, mert a nukleáris energia mellett a kőszénre alapozott energiatermelést is kivezeti. – Ezért nem azon kellene gondolkodni, hogy miként oldható meg az energiaellátás orosz földgáz nélkül. Szükségünk van az orosz gázra, és kész – jelentette ki vezérigazgató, aki hozzátette: reméli, hogy a közeljövőben enyhül az Oroszországgal kialakult feszültség, és sikerül észszerű megoldásra jutni.
Borítókép: A globális kereslet növekedésének feléért Kína a felelős (Fotó: Europress/AFP)