A magyar gazdaság nagy előnye, hogy jelentős mértékű beruházások érkeznek az országba. Ezen a téren az unió élmezőnyébe tartozunk. A kormány konvergenciaprogramja részletesebben tárgyalja ezen belül az akkumulátorgyártás területét.
Az Európai Unióban a szigorodó károsanyag-kibocsátási előírások jelentős hatást gyakorolnak az autóiparra, ennek eredményeként a megújuló energiaellátási szektor mellett az elektromos járművek gyártásában is kulcsfontosságú szerepet játszik az akkumulátorok gyártása. Az innovációknak köszönhetően egyre inkább megfizethetőbbé váló alternatívát képeznek az elektromos járművek. Ez mérsékelheti az olajfüggőséget, illetve a fosszilis energia felhasználását, és ezzel – különösképp a lakókörnyezetek közelében – a károsanyag-emissziót.
Ezt alátámasztja, hogy az Európai Autógyártók Szövetségének adatai alapján, míg a 2019-ben regisztrált új autók körében az alternatív meghajtásúak aránya még csak mintegy tíz százalék volt, 2021-ben ez a hányad már több mint negyven százalékra emelkedett – olvasható a dokumentumban.
Az elektromos járművek gyártása során az akkumulátorcellák a hozzáadott érték mintegy negyven százalékát teszik ki, ezért is kedvező, hogy a lítiumion- akkumulátorok gyártási kapacitása a világon Európában nő a leggyorsabban. A legfrissebb előrejelzések szerint a kontinens részesedése ebben a globális gyártási üzletágban a 2020-as kilenc százalékról 2030-ra 33 százalékra emelkedik. Jelenleg számos nagy volumenű ilyen üzem épül a kontinensen, és bár Európa 2020-ban még csak körülbelül ötven-hatvan gigawattóra (GWh) termelőkapacitással rendelkezett, a becslések alapján 2025-re összesen mintegy 410-480 GWh kapacitás előállítására képes gyártóüzemek állnak üzembe.
Ez megközelítőleg 5,3 millió teljesen elektromos meghajtású autót jelent – ismerteti a program.
Az előrejelzések alapján 2025-re a termelőkapacitások közel felét a németországi gyárak biztosítják majd. Az európai kapacitás teljesítménye az évtized végére 730–970 GWh-ra bővülhet, amely akár évi 10,1 millió elektromos autó gyártásához elegendő mennyiség. A Magyarországon megvalósuló, akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó beruházások összértéke eléri a 2800 milliárd forintot. Különösen kedvező és több vállalat esetében is megfigyelhető folyamat, hogy a sikeres első ütemet követően már a második vagy harmadik ütem fejlesztését is bejelentették, ráadásul jellemzően magasabb beruházási értékekkel. Mindez megerősíti, hogy a hazánkba érkező vállalatok megtalálják előzetes számításaikat hazánkban.