Az Egyesült Államok nyomást akar gyakorolni Magyarországra

A kormány már korábban kapott olyan amerikai üzenetet, hogy Magyarország álljon el a globális minimumadót érintő álláspontjától – mondta Varga Mihály annak apropóján, hogy az Egyesült Államok felmondta hazánkkal a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást. A pénzügyminiszter szerint a jelenlegi háborús helyzetben, amikor elszabadultak az energiaárak, különösen indokolatlan a globális adóreform elindítása. A globális minimumadó munkahelyeket veszélyeztetne.

Magyar Nemzet
2022. 07. 09. 13:23
VARGA Mihály
Miniszterjelöltek bizottsági meghallgatása Fotó: Kovács Tamás
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok nyomást akar gyakorolni Magyarországra a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás felmondásával, hogy változtassa meg álláspontját a globális minimumadóval kapcsolatban – jelentette ki Varga Mihály szombaton az MTI-nek adott interjújában. A pénzügyminiszter úgy fogalmazott: nem lepte meg az Egyesült Államok elnökének döntése, miszerint felmondja a Magyarországgal 1979-ben megkötött, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú egyezményt.

Azért nem volt meglepő, mert a kormány korábban is kapott már olyan amerikai üzenetet, hogy Magyarország álljon el a globális minimumadót érintő álláspontjától

– közölte Varga Mihály, aki felidézte, hogy az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) júniusi ülése előtt Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere telefonon kérte, hogy Magyarország változtasson az álláspontján. Varga Mihály akkor arról tájékoztatta Yellent, hogy ez nem lehetséges,

amerikai kollégája viszont arra figyelmeztetett, hogy a kétoldalú megállapodást felmondhatják. A felmondásról a kormány pénteken kapott hivatalos értesítést.

– Magyarország továbbra is az Európai Unió és a magyar gazdaság versenyképességét tartja fontosnak, tehát nem értünk egyet olyan adóemelésekkel, amelyek jelentősen megnehezítenék a helyi vállalkozások adóterhét, márpedig a globális minimumadó javaslata ilyen – fogalmazott Varga Mihály, hangsúlyozva, hogy a kormánynak továbbra is az az álláspontja, hogy az egyezmény felmondásának valós okai valójában nem a hivatalos indoklásban szereplő adópolitikai és technikai érvek, hanem

az áll a döntés mögött, hogy Magyarország kiállt a saját, és – Varga szerint – az Európai Unió hosszú távú érdekei mellett is.

– Továbbra is úgy látjuk, hogy különösen a jelenlegi háborús helyzetben és amikor elszabadultak az energiaárak, indokolatlan egy ilyen lépés, ráadásul nehezen is érthető, hiszen a globális adóreform érdemi elindulását 2024-re módosította a nemzetközi közösség, és az uniós irányelv is ezt tartalmazza – emelte ki Varga Mihály, rámutatva, hogy a céldátumig még rengeteg idő áll rendelkezésre a tárgyalásokra, illetve a problémák megoldására. A pénzügyminiszter jelezte: az amerikai fél kifogásolta, hogy Magyarországon jelentős mértékben csökkent a társasági adó, ami azért érthetetlen, mert egy itt működő amerikai cég esetében az Egyesült Államok beszámítja az adóteherbe a Magyarországon megfizetett adót, vagyis a vállalkozás teljes adóterhe nem csökkent.

Nem arról van szó, hogy Magyarországon nem adóznának a cégek, csak a társasági adó helyett a fogyasztási és a forgalmi adókra helyezi a hangsúlyt a kormány

– hangsúlyozta Varga Mihály, hozzátéve, hogy ez a döntés adószuverenitási kérdés, amit minden országnak egymással szemben tiszteletben kell tartania.
Varga Mihály a globális minimumadóval kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az egy, a versenyképességet rontó lépés lenne, ami veszélyeztetné a munkahelyeket, és több olyan ország van, amely nem készül ennek a bevezetésére. Ráadásul az erről szóló tárgyalásokból

hiányzik az igazi érdekeket sértő globális digitális cégek megadóztatását előkészítő rész.

Ha a magyar kormány elfogadná a javaslatot, akkor a magyarországi kilencszázalékos vállalati nyereségadót minimum 15 százalékra kellene emelnie, ami nem segítené az itteni vállalkozások helyzetét. Varga Mihály megjegyezte, a két ország közötti jó gazdasági kapcsolatoknak nem előfeltétele a most felmondott egyezmény – Brazília, Argentína, Szerbia és Szingapúr sem kötött ilyet az Egyesült Államokkal –, és az amerikai cégek azért is választották Magyarországot, mert itt kedvező üzleti környezetet támogató helyzet van és az adózás is kedvező.

Furcsának tartjuk, hogy az Egyesült Államok felmondta Magyarországgal szemben ezt a megállapodást, miközben például Oroszországgal nem mondta fel az adóegyezményét

– jegyezte meg a pénzügyminiszter.

Borítókép: Varga Mihály pénzügyminiszter (Fotó: Kovács Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.