Évtizedes múltja van már annak a kormányzati tervnek, amely a nemzeti tulajdon részarányának növelését tűzte ki célul. Az elmúlt években jellemzően az energia-, a bank- és a médiaszektorban történtek látványos lépések ennek érdekében, de a napokban bejelentett Vodafone-vásárlás is ebbe a sorba illeszkedik – olvasható a VG.hu cikkében.
A magyar gazdaság már megérett arra, hogy a profit itthon maradjon
Felkészül az építőipari alapanyagok piaca, az élelmiszer-kiskereskedelem és a biztosítói szektor.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az InfoRádiónak augusztus végén adott interjúban pedig azt is világossá tette, hogy
a kabinet nem tett le nagyszabású terve folytatásáról.
A már említett energetika, pénzintézeti szféra és média mellett az építőipar területén elért eredményekről is elismerően nyilatkozott ebből a szempontból – bár a bankok száma szerinte még mindig túl magas –, viszont a biztosítókról, az élelmiszer-kiskereskedelmi szektorról, valamint az építőipari alapanyagok piacáról azt mondta, messze vannak még a célok elérésétől.
A magyar gazdaság már megérett arra, hogy az a profit, amely termelődik egyes ilyen stratégiai üzletágakban, itthon maradjon, a külföldi tulajdonos ne vigye ki
– fogalmazott Nagy Márton.
Gazdaságpolitikai fordulat
A nemzeti tulajdon részarányának a 2010-es kormányváltás után elhatározott növelése
egy igazi gazdaságpolitikai fordulat volt,
hiszen a szocialista kormányok alatt épp egy ezzel ellenkező gyakorlat érvényesült: állami cégeket privatizáltak, a vállalatok pedig nemritkán külföldi érdekeltségbe kerültek – mondta a VG-nek a Nézőpont Intézet elemzője, Talabér Krisztián. Szerinte ez nem is stratégiai, sokkal inkább kényszerlépés volt, amelyre az elhibázott költségvetési politika miatt volt szükség.
A jelenlegi – ciklusokon átívelő – irányvonal pozitív hozadéka, hogy
- kiszámíthatóbbá és biztosabbá válik a munkakörnyezet a munkavállalók számára (például gazdasági nehézségek esetén nem biztos, hogy a vállalat azonnal az elbocsátásokkal járó kivonulás mellett dönt),
- csökken a gazdaság kiszolgáltatottsága a külföldi tőkének,
- gyorsabbá és kikényszeríthetőbbé válik a piaci szabályozás,
- és elkerülhetővé válik, hogy külföldi nagyvállalatok kartellt alkossanak, és együttes monopóliumként működjenek
– sorolta a szakértő, kiemelve, hogy így a nyereség nem távozik az országból. Ha pedig az állam maga is résztulajdonos, akkor az adóbevételek mellett megtermelt profitot újra eloszthatja a költségvetés részeként az általa preferált célokra.
A profitábilis cégekben való állami szerepvállalás egy win-win szituáció
– értékelt.
Energetika, bankok, média
Talabér Krisztián arról is beszélt, hogy a kormány a célkitűzés elérése érdekében igyekszik a hatályos szabályozásokat a mindenkori magyar érdekekhez illeszteni, és akár állami felvásárlásokkal helyzetbe hozni a magyar cégeket a kiemelt szektorokban.
A nemzeti tulajdon arányának növelése elsőként az energiaszektorban volt látványos: az állam visszavásárolta az oroszoktól a Mol-részvények 25 százalékát, és a magyarországi gáztározók is újra magyar kézbe kerültek, ahogyan a gáz-, a villany-, valamint a vízszolgáltatók is. Ezek kezelésére és összehangolására létrejött az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt., amelyet ma már Nemzeti Közművek név alatt ismerhetünk.
Az utóbbi száz százalékban magyar tulajdon, azaz a projekt ezen részeleme sikernek értékelhető, s épp ez az év mutatja meg, mekkora jelentősége van annak, hogy egy energiaválság közepette nincs kiszolgáltatva a lakossági és ipari energiaszükséglet a külföldi piaci szereplőknek
– hívta fel a figyelmet.
A bankszektorban és a médiában is számottevő átalakulásoknak lehettünk szemtanúi az utóbbi évtizedben. Az előbbire jó példa lehet a banki takarékszövetkezetek egyesítése, majd ezekből a Takarékbank Zrt. létrehozása, a folyamat a Magyar Bankholding Zrt. tagbankjainak 2023-as bankfúziójában fog kiteljesedni. A média esetében szintén jócskán növekedett a hazai tulajdon aránya: a megyei napilapok például újra hazai tulajdonba kerültek,
így végre elkerülhetővé vált, hogy a külföldi tulajdonosok befolyásnövelő politikai és gazdasági céljaikra használják fel Magyarország megyéinek sajtótermékeit
– mondta.
További Gazdaság híreink
A folytatás garantált
Az említett három területen 2022-ben tehát már arról beszélhetünk, hogy az 50 százalékot is meghaladja a hazai tulajdon részaránya, a következő évek pedig biztosan arról fognak szólni, hogy a kormány a gazdasági körülményeket figyelembe véve keresni fogja a további terjeszkedési lehetőségeket. Felkészül az építőipari alapanyagok gyártása, az élelmiszer-kiskereskedelem, a biztosítói és a távközlési szektor
– fejtette ki a Nézőpont Intézet elemzője.
A távközléssel kapcsolatban a Vodafone Magyarország megvásárlásáról úgy fogalmazott: az egy puzzledarab a kirakóban. De vannak egyéb célok is, mint például a Liszt Ferenc repülőtér megvásárlása, még ha most a háborús válság miatt átmenetileg ez le is került a napirendről. Összegzése szerint a tulajdoni részarányok átalakulásának évtizedes eredménye nem lehet kevesebb, mint hogy mindennek következményeként kialakuljon egy erős, nemzeti tőkésosztály.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: a Vodafone Magyarország Zrt. központi irodaházának homlokzata a világcég logójával a főváros IX. kerületében, a Lechner Ödön fasor 6-ban (Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezEzeket kell tudni a jövő évi nyugdíjakról
Inflációálló marad, és egy hónapnyival több nyugdíj jár Magyarországon 2025-ben is.
A gazdasági semlegesség elérése komplex kihívás, de megéri
A diverzifikált gazdaság és a stabil nemzetközi kapcsolatok erősítése révén Magyarország képes hosszú távon biztosítani gazdasági növekedését és geopolitikai súlyát.
Az inflációkövető adóemelés más európai országokban is bevett gyakorlat
Az inflációkövető adóemelés logikája az, hogy alkalmazásával a vonatkozó adóbevételek megőrzik a reálértéküket.
Így ösztönzik a gazdaságot a karácsonyi vásárok
Az adventi vásárok története a középkorba nyúlik vissza, Európa német nyelvű területein tartottak először ilyen rendezvényeket.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Tartanak Brüsszelben a Patrióták megjelenésétől
Itt az orosz válasz a lezuhant repülő ügyében
Elképesztő: betejesedtek Baba Vanga jóslatai, hatalmas csapás az emberiségre
Itt van Putyinék válasza: keményen visszaszóltak azoknak, akik Moszkvát vádolják a lezuhant repülőgép miatt
Nyelvzseni vagy, ha a következő szavak jelentését egytől egyig ismered
Ezt látni kell: már harci Ladákkal (!) is támadnak az oroszok! (VIDEÓ)
Putyin bejelentette, hogyan folytatódik a háború + videó
Onana szögletből kapott gólt, emberhátrányban szenvedett vereséget a Manchester United
Arne Slot két példával intette csendre Szoboszlai kritikusait
Liverpoolban óriási a boldogság, de Szoboszlaira eltiltás vár
Belpolitikai botrányt okozott Izraelben a Fradi játékosa, Abu Fani
Szoboszlai „kézrátételes” karácsonyi fotóját nem mindenki fogadta jól
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezEzeket kell tudni a jövő évi nyugdíjakról
Inflációálló marad, és egy hónapnyival több nyugdíj jár Magyarországon 2025-ben is.
A gazdasági semlegesség elérése komplex kihívás, de megéri
A diverzifikált gazdaság és a stabil nemzetközi kapcsolatok erősítése révén Magyarország képes hosszú távon biztosítani gazdasági növekedését és geopolitikai súlyát.
Az inflációkövető adóemelés más európai országokban is bevett gyakorlat
Az inflációkövető adóemelés logikája az, hogy alkalmazásával a vonatkozó adóbevételek megőrzik a reálértéküket.
Így ösztönzik a gazdaságot a karácsonyi vásárok
Az adventi vásárok története a középkorba nyúlik vissza, Európa német nyelvű területein tartottak először ilyen rendezvényeket.