Jövő év elejétől fokozatosan lassul az infláció

A háborús fejlemények továbbra is jelentős bizonytalanságot okoznak a régióban.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 11. 22. 16:34
2020.06.23. Budapest Virág Barnabás MNB alelnök, Magyar Nemzeti Bank Fotó: Kurucz Árpád (KA) Magyar Nemzet Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A magyarországi infláció 2023 első felében lassan, majd az év közepétől jelentősebben lassulhat – mondta Virág Barnabás, a jegybank alelnöke online sajtótájékoztatón kedden.

Az inflációs fordulat 2023 első negyedévében bekövetkezik, viszont az lassú és elhúzódó lehet. A fogyasztóiár-index 2022-ben átlagosan 13,5–14,5 százalék között alakulhat.

 Az uniós gazdaságokban az infláció kétharmadát az energia- és élelmiszerárak okozzák, ez felfelé mutató kockázat. Októberben 60 százalék volt ez a hatás a mutatóban, döntően az élelmiszerár-emelkedés okozta az infláció növekedését. Ez a hatás megmarad a következő hónapokban. A részleteket a decemberi Inflációs jelentés tartalmazza majd közlése szerint.

Rámutatott: egyre több országban lassult az infláció, októberben a világ országainak közel felében regisztráltak lassulást vagy megállást. Az erősödő recessziós kockázatok, az ezzel párhuzamosan csökkenő világpiaci energia- és nyersanyagárak, illetve a mérséklődő nemzetközi szállítási költségek 2023-tól a globális áremelkedés lassulását vetítik előre.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke kitért arra, hogy javult a kockázatvállalási hajlandóság a világban, ugyanakkor a háborús fejlemények továbbra is jelentős bizonytalanságot okoznak a régióban.

A magyar gazdaságban a belső kereslet lassulását jelzik az adataik, az ipari termelés mégis bővült szeptemberben, ezek együtt a folyó fizetési mérleg javulását vetítik előre. A növekedésben az export kedvező képet mutat, az ipari termelés is, a folyó fizetési mérleg hiánya már túl van a mélyponton. Az MNB az október közepén bevezetett eszközeit a kockázati megítélés trendszerű javulásáig alkalmazza, a piaci helyzet tartós elmozdulására fókuszálnak.

Arra a felvetésre, hogy Nagy Márton hétfői bejelentése a nagybetétek kamatmaximumáról rontja-e a monetáris politika hatékonyságát, azt felelte, hogy a jegybank álláspontja változatlan: a kulcs az árstabilitás elérése. Ehhez a monetáris transzmisszió minden csatornájára szükség van. Némi időnek el kell telnie szerinte ahhoz, hogy lássák, ez pontosan hogyan fog hatni a részpiacokon. Az intézkedés a hazai szereplőkre – biztosítókra, befektetési szolgáltatókra, befektetési alapokra, nyugdíjalapokra – vonatkozik, nem érinti a vállalkozásokat, a bankokat és a külföldieket. A következő napok kérdése, hogy a piacok hogyan reagálnak. Az overnight betéti állomány érdemi változására rövid távon nem számítanak, a likviditás a jegybanki instrumentumokban fog megjelenni továbbra is.

Borítókép: Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke (Fotó: Kurucz Árpád)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.