Már a januári emeléssel és a februárban érkező 13. havi nyugdíjjal védve vannak a 2023-ban várható inflációtól a nyugdíjasok, amennyiben a fogyasztói árak emelkedése a kormány és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásai szerint alakul. Ugyanakkor a kormány hétvégi ígérete szerint ha magasabb lesz a mostani várakozásnál az infláció, akkor újabb kompenzáció jöhet – írta a Világgazdaság.
A törvény szerint a nyugdíjakat az éves, átlagos infláció mértékével kell emelni, amennyiben év közben magasabb lesz a fogyasztói árak emelkedése, úgy évközi kompenzációkra van szükség. Ezt láthattuk tavaly is, amikor 2022-ben előbb öt százalékkal nőttek a nyugdíjak januárban, majd ezt követte egy júniusi 3,9 százalékos emelés és egy 4,5 százalékos emelés novemberben. Ez a három kompenzáció összesen 14 százalékkal emelte a nyugdíjakat egy év alatt.
– Ha ehhez hozzávesszük a tavaly már teljes havi összegben megkapott 13. havi nyugdíjat és a tízezer forintos nyugdíjprémiumot is, akkor a számítások szerint 193 ezer forintra nőtt tavaly decemberre az átlagnyugdíj, amely éves szinten már nem 14, hanem 18,2 százalékos emelkedésnek felel meg. A nyugdíjas-inflációval – amely a súlyozása, például az élelmiszerek áremelkedése okán magasabb volt, mint az átlagos – összehasonlítva azt kapjuk, hogy a nyugdíjak reálértéke 2,6 százalékkal növekedett 2022-ben – mondta a portál érdeklődésére Szalai Piroska munkaerőpiaci szakértő.
Ez azt jelenti, hogy az idősek vásárlóereje nőtt, annak ellenére is, hogy rekordra ugrott az infláció. Sőt még az átlagkeresetnél is jobban alakult a nyugdíjak helyzete.
A teljes cikk itt olvasható: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2023/01/nyugdijemeles-mutatjuk-a-reszleteket-mire-szamithatnak-az-idosek