Bevonult a börtönbe a vércsaló, aki 150 milliárddal károsította meg a befektetőit

Kedden megkezdte börtönbüntetését Elizabeth Holmes, a Theranos egészségügyi start up vállalkozás csalás miatt elítélt alapítója.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 05. 31. 6:44
HOLMES, Elizabeth
San José, 2022. október 17. A csalással vádolt Elizabeth Holmes, a Theranos diagnosztikai vállalat volt vezetõje érkezik perének tárgyalására San Joséban 2022. október 17-én. A Theranos cégbe mintegy 144 millió dollár értékben fektettek be nagyvállalkozók abban a hiszemben, hogy a cég labordiagnosztikai áttörést ért el a tesztelésben, és tényleg képes például egyetlen vércseppbõl kimutatni vírusokat. A vállalat forradalminak vélt technológiája átverés volt, és ha beigazolódik a csalás vádja, Holmes akár 20 éves börtönbüntetést is kaphat. MTI/EPA/John G. Mabanglo Fotó: John G. Mabanglo
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harminckilenc éves Holmest tavaly novemberben tizenegy év és három hónap börtönre ítélte a bíróság. Azután kellett megkezdenie büntetésének megkezdését, hogy a fellebbviteli bíróság elutasította kérelmét, amit azért nyújtott be, hogy a fellebbezése elbírálásáig ne kelljen rácsok mögé vonulnia. A törvényszék úgy találta: kicsi a valószínűsége annak, hogy a panasz új eljáráshoz vezessen.

Elizabeth Holmes a Theranos egészségügyi vállalkozás alapítójaként 2010 és 2015 között megtévesztette a befektetőket azzal, hogy elhitette velük, hogy 

forradalmi találmányának köszönhetően mindössze néhány csepp vér elegendő egy teljes vérkép összeállításához és különféle betegségek kimutatására.

Az egykor kilencmilliárd dollárosra becsült céget sokáig a Szilícium-völgy kedvenceként emlegették, Holmes pedig számos elismerést kapott, többek között Barack Obama akkori amerikai elnök is kitüntette. Az áttörésként hirdetett vérvizsgálati eljárás hírére a cég igazgatóságában olyan ismert politikusok is szerepet vállaltak, mint Henry Kissinger és George Schultz egykori amerikai külügyminiszterek, valamint James Mattis korábbi védelmi miniszter.

A The Wall Street Journal 2015-ben indított cikksorozatában leleplezte, hogy a vállalkozás készülékei hibásak és pontatlanok. A cég a botrány kitörése után csődbe ment, majd 2018 szeptemberében hivatalosan megszűnt, Holmes ellen pedig – a Theranos korábbi operatív főigazgatójával, Ramesh „Sunny” Balwanival együtt – még abban az évben vádat emeltek. A vizsgálat bizonyította, hogy a forradalminak nevezett technológia nem működik. Tavaly Holmest és Balwanit is bűnösnek találták a befektetők megkárosítása vádjában.

Elizabeth Holmesnak, aki az eljárás ideje alatt két gyermeket is szült, a büntetése letöltését április végén kellett volna megkezdenie, amit a kérelme miatt elhalasztottak. 

Kedden Edward Davila illetékes bíró egyúttal 452 millió dollárban (154 milliárd forint) határozta meg azt az összeget, amellyel Holmes és Balwani a befektetőknek adós maradt. 

Balwani már megkezdte tizenkét év és tizenegy hónapos börtönbüntetése letöltését.

Elizabeth Holmes kedden egy nők számára fenntartott, alacsony biztonsági fokozatú börtönbe vonult be Texas államban. Az eseményről több televíziócsatorna élő tudósításban számolt be.

Borítókép: Elizabeth Holmes, a Theranos diagnosztikai vállalat volt vezetője (Fotó: MTI/EPA/John G. Mabanglo)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.