A szóvivő néhány gyakorlati részletet külön is kiemelt. Elsőként azt, mely szervezeteknek ajánlható fel a személyi jövedelemadó egy plusz egy százaléka. Az egyik csoportot az úgynevezett adószámosok alkotják, idetartoznak a civil szervezetek. – Az adófelajánlások fogadásához az egyesületeknek, az alapítványoknak korábban regisztrálniuk kellett az NAV-nál – mondta Kis Péter András, megjegyezve: a hatóság honlapján külön regiszterbe rendezték azokat a civil szervezeteket, amelyek idén fogadhatnak adószázalékokat. A másik körhöz az úgynevezett technikai számosok, vagyis a vallási közösségek, mellettük a Nemzeti Tehetség Program tartoznak. Fontos részlet, hogy a technikai számosoknak adható támogatást az adóhivatal mindaddig elküldi a korábban megjelölt vallási közösségnek vagy a tehetségprogramnak, amíg az adózó új kedvezményezettet nem jelöl meg vagy korábbi nyilatkozatát vissza nem vonja. – A civil szervezeteknél azonban ilyen automatizmus nincs – hívta fel a figyelmet Kis Péter András –, esetükben minden évben rendelkezni kell.
A szóvivő végül rámutatott, hogy a százalékokról való rendelkezésre több módszer, felület is kínálkozik. Az egyik a NAV online oldala, ahol gyorsan és egyszerűen elvégezhető a folyamat. A webes kitöltőprogram használatához azonban szükséges ügyfélkapus hozzáférés. A másik járható út a papíralapú formanyomtatvány.
– Aki ezt választja, annak nagyobb körültekintéssel kell kitöltenie a rubrikákat – jegyezte meg Kis Péter András. Ha ugyanis egy szám vagy a név nem stimmel, akkor a felajánlás nem jut célba. Ezért érdemes többször is ellenőrizni az alapítvány adószámát vagy a vallási közösség technikai számát, pontos nevét. Lényeges, hogy a felajánlást tartalmazó nyilatkozat az adóbevallással együtt, de akár külön is beadható.
Arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy rendszerint melyek a leginkább támogatott szervezetek. A szóvivő elmondása alapján az emberek leggyakrabban a beteg gyermekek gyógyításával foglalkozó és az állatvédelem területén működő szervezeteknek ajánlják fel az egyik százalékot.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Kurucz Árpád)