– Nem csak az elmúlt több mint egy évben elfogadott szankciók vannak érvényben Oroszországgal szemben, hiszen hatályosak azok az intézkedések is, amelyeket még a 2014-ben kitört konfliktus idején hozott az unió. Igaz, a gazdaság szempontjából jelentősebb az elmúlt bő egy évben hozott tíz szankciós csomag – mondta lapunk megkeresésére Molnár Dániel, a Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője.
Kiemelte, hogy az intézkedések közül talán azok a leglátványosabbak, amelyek egyes termékek kivitelét, valamint behozatalát korlátozzák. Általánosságban elmondható, hogy a kiviteli korlátozások olyan berendezéseket, eszközöket érintenek, amelyek magas technológiai szintet képviselnek, például használhatók katonai célra vagy luxustermékek előállításához szükségesek. A behozatali korlátozások ezzel szemben alapvetően nyersanyagokra vonatkoznak (például kőolaj, szén, acél, cement, fa, műanyag), amelyek az orosz gazdaság fő exporttermékei közé tartoznak.
– Volumenét tekintve az utóbbi kategória a jelentősebb, közel kétszeres különbséggel: a szankciókkal érintett behozatal 91, a kivitel pedig 44 milliárd eurót tett ki 2021-ben. A büntetőintézkedések kiterjednek a bankrendszerre, hogy korlátozzák az orosz vállalatok finanszírozását, valamint a külföldön tartott pénzügyi eszközökre is – emlékeztetett Molnár Dániel.