Befektetésre ajánlott kategóriában tartja Magyarországot a hitelminősítő

Megerősítette Magyarország befektetési ajánlású államadós-besorolását a Fitch Ratings.

Munkatársunktól
Forrás: MTI2023. 06. 23. 23:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentett döntése alapján érvényben marad a magyar államadós-kötelezettségek „BBB” szintű osztályzata.

A besorolás megerősítéséhez fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte: a magyar „BBB” osztályzatot a hasonló besorolású gazdaságokéhoz mérve erőteljes strukturális jelzőszámok, a beruházások táplálta gazdasági növekedés és a robusztus nettó működőtőke-beáramlás támasztja alá.

A cég megerősítette a szuverén besorolás kilátását is, amely január óta negatív, de a „BBB” minősítés továbbra is azt jelzi, hogy a Fitch Ratings befektetésre ajánlott kategóriában tartja Magyarországot.

A Fitch négy éve javította a jelenlegi „BBB”-re a magyar államadósság besorolását az addigi „BBB mínusz” -ról.

Reagált a pénzügyminisztérium

A Fitch Ratings a háborús válság ellenére továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot, miután megerősítette hazánk „BBB” besorolását változatlanul negatív kilátás mellett – közölte a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken az MTI-vel.

A szaktárca közleményében kiemelte: a hitelminősítő kedvezően értékelte a kormány hiány- és adósságcsökkentő politikáját, a magas beruházási rátát, a stabil bankrendszert és az infláció egyszámjegyűre csökkentését az év végére. Magyarországot jelenleg mindhárom nagy hitelminősítő befektetésre ajánlja, és két osztállyal magasabbra sorolják, mint egy évtizeddel ezelőtt.

 

A péntek este kiadott értékelésében a Fitch hitelminősítő ügynökség elismerően írt Magyarország erős strukturális gazdasági mutatóiról. Mint fogalmaztak: a tavalyi 4,6 százalékos gazdasági növekedés mellett a bankszektor stabil, míg a GDP-arányos államadósság tovább mérséklődhet: 2023-ban 68,1 százalék lehet, ami kedvezőbb, mint a kormány 69,7 százalékos előrejelzése.

 

A jelentés rögzíti továbbá, hogy a fizetési mérleg hiánya 2023-ra 3,4 százalékra csökkenhet, az infláció az idei év végére 8-10 százalék között alakulhat, amely egybevág a kormányzat által megfogalmazott céllal.

A PM hangsúlyozza: Magyarország célja világos, vissza kell térni arra az egyensúlyi pályára, ahol a gazdaság a COVID-járvány és a háború előtt volt. Ezért a válságok ellenére a kormány 2024-ben 2,9 százalékra csökkenti a költségvetési hiányt és 66,7 százalékra javítja az államadósság szintjét, ami 10 százalékponttal kedvezőbb az uniós átlagnál, miközben a hazánknak járó forrásokat Brüsszel még mindig visszatartja.

A hitelminősítő az uniós forrásokról megállapítja, hogy az agrártámogatások és az előző 7 éves pénzügyi keretből rendelkezésre álló források folyamatosan érkeznek Magyarországra. Kiemelik, hogy a nemrégiben hatályba lépett új törvény az igazságügyi reformokról mintegy 10 milliárd eurónyi kohéziós forrást kell, hogy hozzáférhetővé tegyen a kohéziós alapokból Magyarország számára.

Az elmúlt évtized munkájának köszönhetően mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő befektetésre ajánlja Magyarországot, és két osztályzattal magasabb besorolást tartanak érvényben most, mint 10 évvel ezelőtt. Mindez azt jelzi, hogy a nemcsak a befektetők, hanem a hitelminősítők is bíznak a magyar gazdaságban – írja közleményében a PM.

Borítókép: illusztráció. (Forrás: flickr.com)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.