Határozatlan időre leállítják a Dunaferr nagyolvasztóját – olvasható az Argus cikkében. Az Argus állításával szemben azonban fontos kiemelni, hogy a döntést nem hozhatta a vasmű majdani tulajdonosa, a Liberty Steel, mert még nincs birtokon belül, nem gyakorolhatja a tulajdonosi jogokat – hívja fel a figyelmet a hír kapcsán a Világgazdaság. Emlékeztetnek: még zajlik az ügylet brüsszeli fúziókontrollja.
A Világgazdaság úgy értesült, hogy a lépés nem lepte meg az ügyben érintett hazai döntéshozókat, mert gazdaságilag racionálisnak tartják a nagyon alacsony világpiaci acélárak ismeretében. Forrásuk emlékeztetett, hogy a Liberty eladásakor hivatalos körökben már egyébként is jelezték, hogy „innen nem lesz leányálom a történet”. Azt is kiemelték, hogy a mostani lépés nem hat sem a munkavállalókra, sem a Dunaferr hosszú távú biztonságára, jövőképére. Csak átmeneti leállásról van szó, szükség volt rá, gazdasági kár viszont nem keletkezik.
Ha átmeneti is a leállás, rövid távú következményének mégis kell lennie. A Hvg.hu felsorolja, hogy holnaptól emiatt az acélmű nem kap vasat a nagyolvasztóból, így a vasból nem készül acél az öntőmű számára, amely viszont nem tud bugát gyártani. Ha pedig nincs buga, a meleghengermű sem gyárt melegen hengerelt tekercset eladásra vagy hidegen hengerlésre. Mindez a lap szerint legalább ezer ember munkáját érinti a négy-öt ezer fős Dunaferrnél.
Míg áprilisban még 850 euró felett volt egy tonna melegen hengerelt tekercs ára, augusztus elején csak 634 euró, ráadásul az ukrajnai háború miatt kiesett két nagy vevő, Ukrajna és Oroszország. Közben Kína is igyekszik egyre inkább saját maga megoldani az acélgyártását – írja a lap.
A DUOL korábbi híradása szerint a Dunaferr 100 ezer tonna bugát hoz a romániai Liberty Galati gyárából: az első szállítmány már el is indult, és elvileg augusztus 13-án érkezik meg Dunaújvárosba. Ez a HVG forrása szerint leginkább csak tűzoltásra elég, mert a Dunaferr meleghengerművi kapacitása évi kétmillió tonna. Ráadásul a Galatiban működő gyár évente csak 500-600 ezer tonna bugát képes gyártani. A Dunaferr nagyolvasztójának éves kapacitása másfél millió tonna nyersvas feldolgozására elég.
Borítókép: A Dunai Vasmű bejárata (Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)