– A legszigorúbb biztonsági és környezetvédelmi előírások mellett zajlik a paksi bővítés. A két új blokkot kettős vasbeton fal veszi majd körül, amely a legdurvább külső behatásoknak is ellen tud állni. Legyen az robbanás, vagy akár egy becsapódó repülőgép – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten. A tárcavezető az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a két új blokk abszolút „Fukusima-álló” lesz.
Jelenleg a talaj előkészítése zajlik a területen, de megvan már több épület építési engedélye is. Megkezdődött a hosszú gyártási idejű berendezések építése, valamint egy német–amerikai vegyesvállalat dolgozik a résfalazáson. A miniszter beszámolt arról is, hogy kilencvennégy magyar cég mellett amerikai, francia, német, svéd és osztrák társaságoknak van alvállalkozóként szerződésük egyelőre az építkezésben.
Szijjártó Péter emlékeztetett arra, hogy a nemzeti energia- és klímaterv alapján az üvegházhatású gázok kibocsátásának legalább ötven százalékkal kell csökkennie 2030-ig az 1990-es adatokhoz képest. Ennek mértéke jelenleg már harminckét százalék, miközben évről évre hatalmas gazdasági rekordokat sikerült megdönteni.
– Húsz olyan ország van a világon, amely képes volt úgy növelni a GDP-jét, hogy közben csökkentette a károsanyag-kibocsátását – hangsúlyozta. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a zöldátmenet végrehajtása során is szavatolni kell az energiaellátás biztonságát. – Ehhez arra van szükség, hogy a zöldügyet ne politikai és ideológiai monopóliumként kezeljük, hanem valós kérdésként – mondta.