Még ki sem hevertük a koronavírus-járványt, máris egy újabb komplex válság, az ukrajnai háború sújtott le ránk. Utóbbinak súlyos következménye volt az Európában kibontakozó energiaválság, amelynek során egy ideig az is kérdés volt, lesz-e mivel fűteni télen. – Hol állunk most, milyen hatásai voltak az energetikai felfordulásnak– erre a kérdésre kereste a választ az SGH Varsói Közgazdaságtani Iskola és az Economics Forum tanulmánya, amelynek fő tanulságait lengyel szakértők vitatták meg magyar szakemberekkel.
Az első ijedtség után
– Mit is jelent az energiaválság? Legfeljebb energetikai kihívásokról lehet beszélni. Már nincs energiaválság. Nincs hiány energiából, nincsenek megszorítások a fogyasztásban!
– kezdte egy erős állítással a beszélgetést Cseh Tamás. Az Alapjogokért Központ energiapolitika tanácsadója emlékeztetett, hogy a kontinens kelet-nyugati irányú energiaellátási infrastruktúrája még a kommunista érában épült ki, 2022-ben Európa válasza a háborúra az volt, hogy ezt végre le kell cserélnie.
A kérdés az: mire és hogyan? Tatár Mihály arra mutatott rá, hogy Európa nagyon gyorsan szeretne váltatni, miközben az energetikai infrastruktúra kiépítése éppenhogy lassú, alsó hangon öt-hét évig eltartó folyamat.
– Ennek mintha Brüsszelben nem lennének tudatában...
– rótta fel az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője.
Deák András szerint egy dolog biztos: az orosz „energia dossziét” lezártuk, és már nem is nyitjuk újra. A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Intézetének munkatársa hozzátette, van még ugyan néhány nyitott kérdés, különösen egyes uniós tagállamoknak, de európai szinten a lényeges kérdések eldőltek.
– A közeljövőben aligha indul újra az orosz gáz- vagy olajszállítás
– szögezte le.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz gázellátás további problémája, hogy egyáltalán nem biztonságos és kiszámítható. Kockázatokként említette például, hogy bizonytalan a helyzet Ukrajnában, történhet bármi a szárazföldi vagy a tengeri vezetékekkel, ahogy arra már volt is példa korábban.
Szerinte az oroszok ugyan szeretnék továbbra is Európába értékesíteni az energiahordozóikat, de ez most már nem csak rajtuk múlik.
Deák András azt elismerte, hogy rövid távon nehéz alternatívát találni az orosz forrásokra. Hozzátette ugyanakkor, hogy most már „túléljük” az orosz gáz elfogyasztását, a helyzet stabilizálódott, nem kell rohannunk.
Újságírói kérdésre, hogy milyen hatással lehet, ha az ukránok 2024 végén nem szállítanak több gázt az Európai Unióba, Cseh Tamás emlékeztetett, ez valójában kevéssé magyar, mint inkább szlovák, cseh, osztrák probléma, hiszen Magyarország felé van másik vezeték, ami kiválthatja a kapacitást. Egyúttal türelemre intett, felidézve, hogy 2019-ben volt már hasonló helyzet, aztán mégis megegyezés született.