Még ki sem hevertük a koronavírus-járványt, máris egy újabb komplex válság, az ukrajnai háború sújtott le ránk. – Hogyan teljesített 2020 óta régiónk gazdasága? – erre a kérdésre kereste a választ az SGH Varsói Közgazdaságtani Iskola és az Economics Forum tanulmánya, melynek fő tanulságait lengyel szakértők vitatták meg magyar szakemberekkel.
Válságálló térség
A szakemberek abban egyetértettek, hogy Kelet-Közép-Európa a lehetőségekhez képest jól jött ki a válságokból, sőt bizonyos értelemben még profitált is belőlük.
Szakáli István Loránd arra hívta fel a figyelmet, hogy ezekre a kihívásokra nem lehetett előre felkészülni. – A Covid-19-hez hasonlót még soha sem tapasztaltunk korábban, de az ukrajnai háború is a II. világháború óta példátlan fegyveres konfliktus – emlékeztetett az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Hogy ennek ellenére régiónk, különösen Magyarország válságállóbbnak bizonyult, annak okát abban látta, hogy gazdaságunk sokkal stabilabb állapotban volt, mint például a 2008-as krízis idején.
Az egyik meghívott lengyel szakértő, Piotr Maszczyk ugyancsak azt emelte ki, hogy bizonyos kihívásokra, így a Covid–19-re nem lehetett felkészülni. – Senki nem tudta, mit csináljon, s ennek gazdaságilag és emberéletekben is megfizettük az árát – magyarázta a Varsói Közgazdaságtani Iskola alapképzési dékánhelyettese, a Makrogazdasági és Államgazdasági Tanszék vezetője.
Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy vannak olyan hosszú távú és valójában sokkal fontosabb kihívások, melyekre viszont nagyon is lehetne és kellene készülni.
Példaként említette a demográfiát, amely Lengyelországban évtizedek óta óriási problémát jelent, politikai megoldást mégsem találtak rá.
Tanultak a hibákból
A válságok munkaerőpiacra gyakorolt hatását elemezve a szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy az előző gazdasági krízisekhez képest sokkal mérsékeltebbek voltak a következmények.
A koronavírus-járvány során türelmesek voltak a munkaadók, mert féltek attól, hogy a visszarendeződés után nem találnak embert – magyarázta Molnár Dániel. A Makronóm Intézet makrogazdasági elemzője úgy vélte, ha az előző válságokhoz hasonló munkanélküliség követte volna a pandémiát, annak nagyon súlyos következményei lettek volna.
Szakáli István Loránd felidézte, hogy a kormány célkitűzése már 2010-ben az volt, hogy egymillió új munkahelyet teremtsen.
Ma már kijelenthetjük, hogy ez a politika sikeres volt és meghálálta magát, ami sokat segített a pandémia és a háború kezelésében
– mutatott rá.
Piotr Maszczyk az elmúlt évtizedek válságait összehasonlítva ugyancsak a változó stratégiát emelte ki. Mint mondta, míg először az volt a munkaadók első válasza, hogy elbocsátásokkal próbáltak faragni a kiadásaikon, mire kilőtt a munkanélküliség, ez 2020-ra megváltozott.
– Tanultak a hibából. A járvány során már egyáltalán nem nőtt a munkanélküliség. Rájöttek, hogy jobb megtartani a munkaerőt, még ha egy ideig nem is csinál túl sokat, mint elbocsátani, aztán később újra képzett embert keresni
– magyarázta.
Szerinte a problémát valájóban itt is inkább a demográfia jelenti: ma Lengyelországban már több ember hagyja ott a munkaerőpiacot, mint amennyi belép oda. Figyelmeztetett, hogy milliókkal csökkenhet a következő években a lengyel lakosság, erre pedig nincs válasz, és a migráció sem lehet az.