Így ne vásároljon az ünnepi bóvliárusoktól

A mindenszentek és a halottak napja közeledtével megnő a megemlékezéshez kapcsolódó dísztárgyak, virágcsokrok és koszorúk iránti kereslet. Kiemelt figyelmet kapnak a virágárusító üzletek és áruházak dekorációs részlegei, ahol a díszek, gyertyák és mécsesek kerülnek előtérbe, míg az internetes vásárlások során a személyre szabott emléktárgyakat keresik a legtöbben. Azonban ezekben a napokban sem árt az óvatosság, hogy az emlékezés ne csapjon át bosszankodásba sem a vállalkozásokkal folytatott fogyasztói jogviták, sem a súlyos egészségkárosodást okozó termékek miatt – hívja fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Forrás: MTI2024. 10. 30. 16:44
Rememberance,Candle,Lanterns,In,The,Cemetery,On,All,Saints,Day,temető,gyertya,mindenszentek
illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az időszakban is tudatosan, fogyasztói jogainkat ismerve járjunk el. Vásárláskor törekedjünk arra, hogy minden esetben hozzájussunk a szükséges tájékoztatáshoz már a vásárlást megelőzően, ismerjük meg a termékek eladási és egységárait, illetve a szolgáltatások díjait, hogy elkerüljük az esetleges kellemetlenségeket. Ez különösen fontos a csomagolási költségek esetében, amik gyakran érintik a virágcsokor-, illetve koszorúvásárlásokat. 

 

Ha problémánk adódik, jogosultak vagyunk a vásárlók könyvében megfogalmazni észrevételeinket az üzlet működésével vagy az ott folytatott kereskedelmi tevékenységgel kapcsolatban, amelyre a vállalkozás harminc napon belül köteles írásban válaszolni.

Különösen fontos a biztonságos használat, ha gyertyagyújtásra kerül a sor. A beltéri gyertyáknál figyeljünk a címkén feltüntetett biztonsági információkra, amiket jól láthatóan, magyar nyelven szövegesen, vagy szimbólumokkal szükséges feltüntetni. Amennyiben ezek hiányoznak, lehetőleg ne vásároljuk meg az adott terméket.

Online vásárlás előtt is ügyeljünk a megbízható forrásból való rendelésre. Mindig nézzük meg a honlap részleteit, tájékozódjunk a vállalkozásról, valamint olvassuk el az általános szerződési feltételeket és a vásárlói visszajelzéseket, ezek mind árulkodók lehetnek a csaló weboldalak leleplezésében. 

Ne feledjük, ha egy ajánlat túl szépnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg nem valós.

Idehaza is egyre többen öltöznek be halloween napján, azonban a különböző jelmezek és kiegészítők, például maszkok, parókák, festékek vagy más dekorációk kiválasztása során is figyeljünk a biztonsági szempontokra, hiszen a rossz minőségű termékek bőrirritációt, az apró alkatrészek pedig fulladásveszélyt jelenthetnek a kisgyermekek számára. Vásárlás előtt mindig olvassuk el a termékcímkét, a használati-kezelési útmutatót és a figyelmeztető feliratokat, valamint ellenőrizzük, hogy a termék rendelkezik-e megfelelő tanúsítvánnyal és megfelel-e az uniós biztonsági előírásoknak. Érdemes ezeket a termékeket szaküzletekben beszerezni, ahol a tanúsítványok megléte biztosított.

Hangsúlyozzák, a Nemzetgazdasági Minisztérium elkötelezett a fogyasztók védelme mellett, így kiemelt figyelmet fordít a termékbiztonsági szabályok garantálására, valamint a fogyasztók megtévesztését célzó árfeltüntetési és áralkalmazási szabálytalanságok megakadályozására. A tárca szakmai irányítása alatt működő, fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok egész évben, így a mindenszentek és halottak napjához közeledve is ellenőrzik a hagyományos üzleteket és webáruházakat, hogy a megemlékezés békésen, zavartalanul telhessen.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.