Nagy Márton: Fókuszban a termelékenység növelése

Öt válságokkal terhelt év van mögöttünk, ahol a vállalkozók többsége helytállt. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint új eszközökre van szükség, ez indokolja a gazdasági semlegesség politikáját. A létrejöttének körülményei miatt is méltatta a hároméves bérmegállapodást. A termelékenységnövelés kerül most fókuszba.

2024. 12. 06. 18:10
Nagy Márton vállalkozók napja VOSZ
A termelékenységnövelés most megelőzi az árbevétel növelését - mondta aminiszter Fotó: Világgazdaság/Kallus György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Huszonöt éves a Demján Sándor alapította Vállalkozók napja. Öt válságokkal terhelt év van mögöttünk, a vállalkozók többsége kihívásokkal szembesülve jól teljesített és helytállt – kezdte beszédét Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke a huszonötödik, jubileumi alkalomnak tekinthető Vállalkozók napján. Elmondta, az alapelveket illetően teljes az egyetértés a kabinettel, a munkaalapú társadalom, a vállalkozásokat támogató környezet – a munkának pedig soha nincs vége. Röviden méltatta a Demján Sándor-program elindulását, hozzátéve, hogy a megvalósításban aktívan részt kívánnak venni. A 2025-ös év sorsdöntő – mutatott rá a VOSZ elnöke, említve a térségben zajló kihívásokat, hiszen az európai gazdaságok teljesítménye befolyásolja a magyar gazdaságot is. Nagy a tétje, az ország jövője, a sikerek múlnak azon, hogy sikerüljön növekedő pályára állni. Kevesebb szembenállás, több együttműködés – összegezte a jövő évre vonatkozó elvárásokat.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azzal kezdte:

közös cél a gazdasági növekedés, pontosabban annak helyreállítása. Ugyanis amíg 2014–2019 a külső környezet szempontjából is kedvező volt és a jegybank is képes volt támogatni a gazdaságpolitikát, addig az elmúlt öt évet három válság szaggatta. 

A pandémia, az orosz–ukrán háború okozta energiaválság, a harmadik pedig Németország válsághelyzete – sorolta. Ebben a helyzetben kell tehát a gazdaságot visszahozni növekedési pályára. Viszont a korábbi módokon már nem lehet megtenni. A kabinet új eszközt dolgozott ki, a gazdasági semlegességet. Ez éppen ellentétes a ma megfigyelhető blokkosodással, deglobalizációval. Magyarország nyugatról és keletről is várja a befektetőket – fűzte hozzá Nagy Márton.

Kiemelte még a hároméves bérmegállapodás jelentőségét, ugyanis 2016-ban az akkori hatéves bérmegállapodást jóval kedvezőbb gazdasági körülmények között sikerült megkötni. Nagy Márton szavai szerint amíg a kereslet nem áll helyre, addig a költségszerkezetre kell koncentrálni és nem pedig az árbevételre. Javítani kell tehát a termelékenységet, e tekintetben ösztönzőleg hat a hároméves bérmegállapodás tartalma is mind kormányzati mind vállalkozói oldalról. Az infláció helyett is gyakrabban halljuk majd a termelékenység növekedése kifejezést – zárta gondolatait.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.