Elindul a Demján Sándor-program

Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor-program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten.

2024. 12. 03. 12:52
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A programról elmondta: kilenc programrészt tartalmaz, célja a hazai vállalkozások méretének megduplázása és a magyar gazdaság gerincét jelentő kkv-szektor további megerősítése. Dinamizálni és növekedési pályára szeretnék állítani a nemzetgazdaságot – mondta. 

A programmal kapcsolatban a kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát, amellyel a lebonyolításról szerződést köt. A miniszter közölte, a program eleme a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogram, a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 program, a kkv-k digitalizációs csomagja, a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogram, a kkv-k kifektetéseit (külföldi beruházásait) támogató hitel- és tőkeprogram, vállalkozásfejlesztési uniós programok, a kkv-k adminisztrációjának és a mikrovállalkozások áramárainak csökkentése, része továbbá, a Széchenyi-kártya-program kedvezőbbé tétele is. 

Ismertetése szerint a program fókuszában szerepel, hogy 2025-ben a gazdasági növekedés 3–6 százalék közötti legyen. Nagy Márton kiemelte: a kormány elkötelezett a vállalkozások sikere mellett. A vállalatok termelékenységének növelését várják a kamarától, valamint információáramlást és konkrét javaslatokat. Értékelte és előremutatónak nevezte az új elnökség aktivitását, ugyanakkor konkrétabb javaslatokat tart szükségesnek. 

Nagy Elek: A gazdaság teljesítménye a magyar vállalkozások versenyképességén múlik

Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta: fontos a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) támogatása, a gazdaság teljesítménye a magyar vállalkozások teljesítményén, versenyképességén múlik. 

A kamara szerint aktuálisan a vállalkozások legnagyobb problémája a piaci kereslet visszaesése, amit a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő adminisztrációs terhek követnek. 

A kamarai feladatok meghatározásánál ezért elsőrendű a konkrét piaci lehetőségek elemzése, az adminisztrációs terhek csökkentése, a kis- és középvállalkozások számára programok kidolgozása, a szakember-utánpótlás biztosítása, valamint a hozzáadott érték növelésére alkalmas tudás megszerzésének biztosítása – ismertette. 

Közlése szerint első körben fel kell mérni tételesen a már exportáló magyar középvállalkozások problémáit, milyen konkrét támogatásra van szükségük piacaik megtartása, növelése érdekében. Szükségesnek nevezte a kkv-k adminisztrációjának csökkentését, az egyablakos vállalkozói ügyintézés és tájékoztatás megvalósítását, a kkv-k adózásának áttekintését, egyszerűsítését és könnyítését is. 

A megoldandó feladatok közé sorolta a kkv-k energiaproblémáinak enyhítése céljából nagyobb energiaközösségek létrehozását, a megtakarításokra való ösztönzést. Az elfogadott intézkedéseket munkacsoportok dolgozzák ki, a javaslatokat az MKIK eljuttatja a kormányzat illetékes szervei részére – közölte az elnök.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.