Jön a tizenhatodik szankciós csomag

Az alumíniumimport megtiltása csupán mérsékelt hatással bírna Oroszországra, az orosz LNG behozatali tilalma pedig olyan országokat érintene, akik eddig nem ellenezték a szankciókat.

2025. 01. 21. 5:30
LNG szállító tanker
LNG szállító tanker Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 16. szankciós csomagot az Európai Bizottság a háború kezdetének február 24-ei harmadik évfordulójára tervezi. A szankciós csomag célja egyrészt az Oroszországból származó alumíniumimport megtiltása – ismertette lapunk megkeresésére Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza a legújabb Oroszország elleni büntetőpintézkedések hatálybalépését és főbb tartalmi elemeit. Kifejtette: eddig a szankciók az alumíniumra magára nem, csak egyes alumíniumtermékekre terjedtek ki, mint például drótokra, csövekre, fóliákra, ami eddig a teljes alumíniumimportnak mindössze a tizenöt százalékát tette ki. 

Az LNG a vezetékes földgázhoz képest drágább, szállítása és halmazállapot-visszaalakítása miatt környezetszennyezőbb is, ám az unió most ezt is betiltaná - természetesen most sem Oroszországnak fájna a szankció
(Fotó: ANDER GILLENEA / ESSENTIAL/AFP or licensors)

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az alumíniumimportot már korábban betiltotta, ám az EU ezt eddig néhány tagállam tiltakozása miatt nem tette meg. A szankció hatásai összességében korlátozottak lennének, hiszen az EU alumíniumimportjának mindössze hat százaléka jött tavaly Oroszországból, bár természetesen ez a kiesés is okozhat némi áremelkedést, tekintettel a kisebb kínálatra. Ugyanakkor az alumínium behozatalának tiltása vélhetően csak fokozatosan történne meg.

Szintén felmerült az orosz LNG-szállítások betiltása. Ez a gázárak ismételt emelkedéséhez vezetne az unión belül. Ennek támogatása érdekes kérdés lesz, hiszen olyan tagállamok használnak egyre több LNG-t, akik egyébként nem szokták ellenezni a szankciókat – ilyen például Spanyolország, Belgium és Franciaország.

A legújabb intézkedések kapcsán érdemes felidézni, három Oroszország elleni szankciós csomagot fogadtak el az unió tagállamai, így összesen tizenöt alkalommal hoztak büntetőintézkedéseket az orosz–ukrán háború kitörése óta. 

A 13. szankciós csomagban egyrészt bővült a szankciós listára került magánszemélyek és cégek köre. A szankcióra kerülők köre a hadiiparból, a logisztikából, a jog területéről, illetve a gyermekek deportálásában résztvevők közül került ki – sorolta Regős Gábor. A szankciós csomag bevezetett további kereskedelmi korlátozásokat is, amelyek célja elsősorban a dróngyártás nehezítése volt – erre már korábban is volt szándék, úgy látszik, nem nagy sikerrel. Érdekesség, hogy itt olyan cégek működését is korlátozták, amelyek harmadik országokban (például Kínában vagy Szerbiában) működnek. Egészen pontosan a 27 szankcionált cégből 17 orosz, 4 kínai és 6 származik további nem EU-s országból – tette hozzá a vezető közgazdász. A korábbi szankciók kijátszása kapcsán előírták, hogy az uniós cégeknek mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a harmadik országokban működő leányvállalataik ne vegyenek részt a szankciók kijátszásában, illetve a harmadik országnak átadott know-how esetében biztosítani kell, hogy azt ne használják fel Oroszországnak szánt magas prioritású termékek gyártására.

A 15. szankciós csomag az orosz árnyékflottát és az Oroszországnak drónokat gyártó kínai cégeket célozza meg, ezen kívül további személyeket és szervezeteket vesznek fel a szankciós listára – ismertette Regős Gábor. Az időtartamokról elmondta, a szankciók legnagyobb részét jelenleg március közepéig tartják fent, akkor kell majd a meghosszabbításukról dönteni, a korábban bevezetett szankcióknál a határidő január 31.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.