Novemberben a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos száma az előző év azonos időszakához képest 33 ezer fővel, 4,679 millióra mérséklődött. 2024 novemberében a munkanélküliek száma 221 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,5 százalék volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból.
A 2024. szeptember–novemberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos száma a 15–74 évesek körében 4,691 millióra csökkent. Míg a férfi foglalkoztatottak száma 23 ezer fővel, 2,488 millióra, addig a nőké kismértékben, 2,203 millióra mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest.
A hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 39 ezerrel, 4,517 millióra csökkent. A közfoglalkozatottak és a külföldön dolgozók száma érdemben nem változott, előbbi 63 ezer, utóbbi 111 ezer volt.
A 15–64 évesek körében a foglalkoztatási arány 75,1 százalék volt. A ráta a férfiak esetében 0,5 százalékponttal kisebb lett (78,7 százalék), a nőknél nem változott (71,4 százalék) az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az előző év azonos időszakához képest tapasztalható minimális mérséklődés elsősorban abból adódik, hogy 2023 őszén történelmi mértékben kiemelkedő szinten állt a foglalkoztatottak száma. Az uniós átlagot meghaladó hazai foglalkoztatottság szilárd alapot képez a magyar gazdaság számára, hozzájárul a fogyasztás bővüléséhez és a gazdasági növekedéshez, ezáltal erősíti hazánk versenyképességét – kommentálta a friss adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte:
a kormány elsődleges célja, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson, a fiatalok akár az egyetem, az anyák gyermekeik nevelése, az idősebbek akár nyugdíj mellett. A kormány foglalkoztatáspolitikai eredményei egyértelműek: a munkaalapú társadalom megerősödött, 2010-hez képest egymillió fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, miközben az átlagbér több mint háromszorosára nőtt.
Az államtitkár hangsúlyozta: hazánkban az előrelépés nemcsak a munkahelyteremtésben érzékelhető, hanem a bérek dinamikus növekedésében is. A kormány teljesítette a 21 intézkedésből álló új Gazdaságpolitikai akcióterv első pontját, a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között történelmi jelentőségű, hároméves bérmegállapodás jött létre, amelynek eredményeként a minimálbér 2027-re negyven százalékkal nőhet. A megállapodás értelmében a minimálbér idén kilenc százalékal nő, így eléri a 290 800 forintot, majd 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet.
Az új Gazdaságpolitikai akcióterv összességében négyezermilliárd forintot juttat a családoknak és a vállalkozásoknak, annak érdekében, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így a családok több pénzből tudjanak gazdálkodni. Az akcióterv részeként a kormány a jövedelmek növelését további intézkedésekkel, a munkáshitel program elindításával, a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával, valamint a kis- és középvállalkozásokat segítő Demján Sándor-programmal is támogatni fogja. A kormány a vállalkozások megerősítésével a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
Az új Gazdaságpolitikai akcióterv ezen intézkedései a fogyasztás bővülésén keresztül hozzájárulnak, ahhoz, hogy a magyar gazdaság idén három százalék feletti növekedést érjen el – hangsúlyozzák.