Megéri megújuló energiába fektetni

Főleg az orosz–ukrán háború óta megtérülő befektetés a megújuló energiaforrások kiaknázása, mivel az egyes országok az energiaforrások diverzifikálására törekednek. Rövid távon biztosan tőkevonzó terület marad, az Európai Unió és a nemzeti kormányok is számos kedvezményt és támogatást biztosítanak az új megújuló projektekhez.

2025. 02. 03. 13:45
Főleg Európában jó befektetés a megújuló energia Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2022-es orosz–ukrán háború rávilágított arra, hogy az európai országok jelentős része függ az orosz energiától. A geopolitikai válság magával hozta az orosz energiáról való gyorsabb leválást, emellett pedig a megújuló energiaforrások fejlesztését, dinamikusabb kiépítését – emlékeztetett az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány annak kapcsán, hogy a háború nyomán az egyes nemzetgazdaságok saját büdzséjükön felül külföldi tőkebevonással is tesznek a diverzifikáltabb energiaellátásért. 

Jelzésértékű már az is, hogy a 2013–21 közötti időszakban több mint 2,9 billió amerikai dollárt fektettek be a megújuló energiába a legkülönbözőbb típusú befektetők. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A külföldi befektetők számára az energetikai ágazat már korábban is kedvelt befektetési terület volt, annak felértékelődése az utóbbi időben pedig még vonzóbbá tette azt. A korábbi klasszikusnak tekinthető ágazatok, mint az autóipar, gyártás és feldolgozóipar elkezdett az utóbbi években valamelyest háttérbe szorulni, helyüket pedig a megújuló energetikai fejlesztések veszik át. 

Jelzésértékű már az is, hogy a 2013–21 közötti időszakban több mint 2,9 billió amerikai dollárt fektettek be a megújuló energiába a legkülönbözőbb típusú befektetők.

A közvetlen külföldi tőkebefektetések világszerte fontos szerepet játszottak a megújulóenergia-projektek finanszírozásában – 2019-ben a globálisan megvalósuló összes beruházási projekt több mint 50 százaléka megújuló energiával kapcsolatos volt, és a külföldi vállalatok az adott évben az összes ilyen projekt közel negyven százalékát szponzorálták.

Hosszú távon még nem látható, hogy az ilyen jellegű projektek meddig bírják ezt a fejlődési útvonalat fenntartani, de egyelőre nagymértékben tud a szektor FDI-t vonzani. A befektetők számára jelenleg a szektor olyan eredményeket produkál, amely minden további ösztönző nélkül is elősegíti a további tőkevonzást, emellett pedig a profitrátája igen magas.

A Global Data adatai szerint 2020–2023 között 1500 milliárd USD értékben áramlott az ágazatba globálisan külföldi tőke (Investmonitor, 2024). A legnépszerűbb ágazatok ezen belül a hidrogénprojektek, az akkumulátorgyártás és az egyéb, tisztaenergia-technológiák voltak.

A legjobban teljesítő FDI-ágazatok között ugyancsak kiemelkedő a megújuló- és alternatívenergia-szektor. A tavaly elindított projektek főleg a tengeri szél- és fotovoltaikus napenergia-alapúak voltak, az összes befektetés csaknem felét ez a két típus tette ki. Az ügynökség jelentése rávilágít arra is, hogy a jelenlegi tendencia alapján a következő öt évben több megújulóenergia-kapacitást fognak építeni, mint amennyit az elmúlt száz év során összesen telepítettek.

A tanulmány zárszava megjegyzi, miután az Európai Unió és a nemzeti kormányok is számos kedvezményt és támogatást biztosítanak az új megújuló projektekhez, így várhatóan a következő évek során tovább emelkedhet az ide áramló FDI értéke is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.