Komoly változás jön a PET-palackok piacán

Jelentős változás lép életbe a magyar italgyártók fenntarthatósági kötelezettségeiben 2025-től. Az Európai Unió előírásainak megfelelően a forgalomba kerülő PET-palackoknak legalább 25 százalékban újrahasznosított műanyagot (rPET) kell tartalmazniuk. A szabályozás célja a környezeti terhelés csökkentése és a körforgásos gazdaság elősegítése.

2025. 02. 12. 15:17
Budapest, 2024. március 6.
PET-palack, a háttérben egy palackbegyûjtõ automata a Mol MOHU és a Returmatic magyar fejlesztésû italpalack-begyûjtõ rendszerének bemutatóján a Hungexpo A pavilonjában 2024. március 6-án. A begyûjtõautók a kézi visszaváltási rendszerhez csatlakozó kisebb boltokból szállítják majd el az italcsomagolásokat. Az autóba beszerelt automata összepréseli a mûanyagpalackokat, az alumíniumdobozokat, valamint összetöri az üvegeket.
MTI/Lakatos Péter
illusztráció Fotó: MTI/Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarországon forgalomba kerülő PET-palackoknak legalább 25 százalékban újrahasznosított műanyagot (rPET) kell tartalmazniuk 2025-től – közölte a MOHU. Az intézkedés az Európai Unió egyszer használatos műanyagokra vonatkozó irányelve alapján lép életbe. A szabályozást kormányrendelet határozza meg hazánkban, amelynek a célja a műanyaghulladék csökkentése és a körforgásos gazdaság támogatása. 

Mindent ellep a műanyagszemét palack
A palackok anyagtartalmának szabályozása segíti csökkenteni a műanyag szemetet 
(Fotó: Europress/AFP/Suryanto Putramudji)

Az Európai Unió tervei szerint 2030-ra a PET-palackok újrahasznosított anyagtartalmának el kell érnie a harminc százalékot, hosszú távon pedig az ötven százalékot. Az újrahasznosított műanyag alkalmazásával évente akár tizenötezer tonna szűz, vagyis nem újrahasznosított műanyag váltható ki Magyarországon.

– A hazai lakosság környezettudatossága jelesre vizsgázott tavaly. A visszaváltási rendszerrel csak az elmúlt félévben több, mint egymilliárd palackot váltottunk vissza. Ezek hulladéka immár megfelelő helyre kerül, és újra lesz hasznosítva. A körforgás megvalósul, és a palackból újra palack lesz. A 2025-ben bevezetett új szabályozás is ezt támogatja. A környezetünket védjük és a körforgásos gazdaságot erősítjük azzal, ha újrahasznosított anyag kerül a palackokba – mondta Runtág Tivadar, a MOHU operatív igazgatója.

A palack minősége nem változhat

A hatékony megvalósítás érdekében a gyártók és hulladékgazdálkodási szereplők közösen fejlesztik a technológiát, hogy az újrahasznosított anyagok feldolgozása és felhasználása zavartalan legyen. Az újrahasznosított műanyagból készülő palackok színe esetenként kissé eltérhet a szűz műanyagból készülő csomagolásoktól, ám ez nem befolyásolja a PET italcsomagolások minőségét, sem a termékbiztonságot.

A PET és üveg palackok, alumínium dobozok 2024-ben elindult visszaváltási rendszerével kilencven százalékot meghaladó mértékű szelektív gyűjtést lehet elérni, azaz

az italcsomagolásoknál hamarosan megvalósulhat a hulladékmentességet biztosító körforgásos gazdasági modell.

„Miután a hazánkban megvásárolható italcsomagolások újrahasznosíthatóak, így azok használat után ismételten palackokká válhatnak. Az újrahasznosított alapanyagokból készülő műanyag palackok szén-dioxid lábnyoma ráadásul kedvezőbb »hagyományos« társaiknál, szövetségünk ezért mérföldkőnek tekinti az új szabályozást, ami legalább 25 százalékban kötelezővé teszi az újrahasznosított alapanyagok használatát a PET italcsomagolásoknál” – ismertette Miklósvári Géza, a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség elnöke. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.