A Magyarországon forgalomba kerülő PET-palackoknak legalább 25 százalékban újrahasznosított műanyagot (rPET) kell tartalmazniuk 2025-től – közölte a MOHU. Az intézkedés az Európai Unió egyszer használatos műanyagokra vonatkozó irányelve alapján lép életbe. A szabályozást kormányrendelet határozza meg hazánkban, amelynek a célja a műanyaghulladék csökkentése és a körforgásos gazdaság támogatása.
![Mindent ellep a műanyagszemét palack](https://cdn.magyarnemzet.hu/2024/09/I8sabxCKAuobYfy433xL-bSqSmNT9uWMdm8O6P-ORvU/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzFjYmMzZGEzMDMzZjRmMThhYmI0Y2EyZjYwZWEwMTcw.jpg)
(Fotó: Europress/AFP/Suryanto Putramudji)
Az Európai Unió tervei szerint 2030-ra a PET-palackok újrahasznosított anyagtartalmának el kell érnie a harminc százalékot, hosszú távon pedig az ötven százalékot. Az újrahasznosított műanyag alkalmazásával évente akár tizenötezer tonna szűz, vagyis nem újrahasznosított műanyag váltható ki Magyarországon.
– A hazai lakosság környezettudatossága jelesre vizsgázott tavaly. A visszaváltási rendszerrel csak az elmúlt félévben több, mint egymilliárd palackot váltottunk vissza. Ezek hulladéka immár megfelelő helyre kerül, és újra lesz hasznosítva. A körforgás megvalósul, és a palackból újra palack lesz. A 2025-ben bevezetett új szabályozás is ezt támogatja. A környezetünket védjük és a körforgásos gazdaságot erősítjük azzal, ha újrahasznosított anyag kerül a palackokba – mondta Runtág Tivadar, a MOHU operatív igazgatója.
A palack minősége nem változhat
A hatékony megvalósítás érdekében a gyártók és hulladékgazdálkodási szereplők közösen fejlesztik a technológiát, hogy az újrahasznosított anyagok feldolgozása és felhasználása zavartalan legyen. Az újrahasznosított műanyagból készülő palackok színe esetenként kissé eltérhet a szűz műanyagból készülő csomagolásoktól, ám ez nem befolyásolja a PET italcsomagolások minőségét, sem a termékbiztonságot.
A PET és üveg palackok, alumínium dobozok 2024-ben elindult visszaváltási rendszerével kilencven százalékot meghaladó mértékű szelektív gyűjtést lehet elérni, azaz
az italcsomagolásoknál hamarosan megvalósulhat a hulladékmentességet biztosító körforgásos gazdasági modell.
„Miután a hazánkban megvásárolható italcsomagolások újrahasznosíthatóak, így azok használat után ismételten palackokká válhatnak. Az újrahasznosított alapanyagokból készülő műanyag palackok szén-dioxid lábnyoma ráadásul kedvezőbb »hagyományos« társaiknál, szövetségünk ezért mérföldkőnek tekinti az új szabályozást, ami legalább 25 százalékban kötelezővé teszi az újrahasznosított alapanyagok használatát a PET italcsomagolásoknál” – ismertette Miklósvári Géza, a Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség elnöke.