Az elmúlt hetekben fokozódó geopolitikai feszültségek növelték a globális kockázatokat – jelentette ki Varga Mihály, aki az IMF tavaszi ülésén vesz részt Washingtonban. A Magyar Nemzeti Bank elnöke rámutatott: a jelenlegi bizonytalan nemzetközi környezetben bizakodásra ad okot, hogy a magyar gazdaság fundamentumai erősek és egyensúlyi mutatóink az előző évekhez képest javultak. A gyorsan változó környezet és az inflációs pályát övező kockázatok továbbra is fegyelmezett és türelmes monetáris politikát indokolnak.
Varga Mihály felhívta a figyelmet: a nemzetközi pénzpiaci hangulat bizonytalan és erősen kitett a kereskedelempolitikai feszültségekkel kapcsolatos gyorsan változó híreknek. Mint mondta: amennyiben a magas vámok tartósan fennmaradnak, az érdemben visszavetheti a globális gazdasági növekedést.
A jegybankelnök emlékeztetett: a hazai kockázati megítélés szempontjából bizakodásra adnak okot, hogy a gazdaság fundamentumai stabilak és egyensúlyi mutatóink folyamatosan javultak az előző években.
2024-ben tovább emelkedett a folyó fizetési mérleg többlete, a költségvetés elsődleges egyenlege pedig egyensúly közelében alakult – ismertette Varga Mihály.
A hazai infláció márciusban újból csökkenni kezdett. Az infláció süllyedése jó eséllyel a következő hónapokban is folytatódni fog – részletezte Varga Mihály. Hozzátette: a magyar gazdaság érdeke, hogy a bizonytalan külső környezet ellenére pénzpiaci stabilitásunkat megőrizzük és az inflációt tartósan a jegybanki cél közelébe mérsékeljük. Ehhez az inflációs pályát övező kockázatok miatt továbbra is fegyelmezett és türelmes monetáris politika szükséges.
A monetáris tanács 2024 szeptembere óta 6,5 százalékos szinten tartja az alapkamatot.
Hivatalos útja során Varga Mihály az IMF ülése mellett több kétoldalú egyeztetésen is részt vett: találkozott a kazah jegybank elnökével, az IMF vezérigazgató-helyettesével és Magyarországgal foglalkozó szakértői csapatával, valamint Takács Szabolcs washingtoni nagykövettel is.