Szembesülve Trump elnök gazdasági lépéseivel, kritikusai a kétségbeesés és egy meglehetősen naiv vélekedés között ingadoznak, amely szerint „vámőrülete” majd magától elhal. Azt feltételezik, hogy Trump addig dühöng, amíg a valóság le nem leplezi gazdasági érvelésének ürességét. Valójában azonban Trump mesterterve sokkal több, mint egyfajta „vámfixáció”, egy globális gazdasági terv része, amely szilárd alapokon nyugszik – bár természeténél fogva kockázatos - írja cikkében a Világgazdaság.

A cikk azt fejtegeti, hogy Donald Trump elképzelése az, hogy az Egyesült Államokat kihasználja a világ, elsősorban a dollár globális tartalékdeviza-szerepe miatt. Az elnök szerint a dollár túlértékelt, mert a külföldi jegybankok felvásárolják (a tartalékdeviza-szerep miatt), így az amerikai export versenyképtelenné válik, miközben az import olcsó marad. Ez gyengíti az amerikai ipart és munkásosztályt, miközben a Wall Street és az ingatlanspekulánsok profitálnak – idézi a cikk Jannisz Varufakiszt, görög ex-pénzügyminisztert.
Trump mesterterve
Trump célja egy új világgazdasági rend kialakítása, amelyben a dollár gyengébb, de továbbra is vezető deviza marad. Ennek eszközei a vámok, amelyek alapvetően nem a kereskedelmi hiány csökkentését célozzák – ennyire nem naiv az amerikai elnök –, hanem a külföldi jegybankokra próbál meg ráijeszteni, hogy csökkentsék kamataikat és erősítsék devizáikat, ezzel ellensúlyozva a vámok árnövelő hatását. A terv második fázisában Trump kétoldalú alkuval kívánja rákényszeríteni partnereit
- a dollártartalékok újraosztására,
- az ipari beruházások áthelyezésére Amerikába
- és amerikai fegyverek vásárlására.
A világ így két blokkra szakadna: az amerikai védelmi ernyő alatt élő, engedményeket tevő országokra és a Kínához-Oroszországhoz közeledőkre. A cikk kiemeli azt is, hogy Trump terve politikai kihívásokba ütközhet, ugyanis szembemegy az amerikai pénzügyi érdekekkel, illetve nemzetközi ellenállást szülhet – például Kína egy alternatív globális rendszer létrehozásával válaszolhat. Trump szerint Amerika csak akkor lehet újra „nagy”, ha gazdasági szuverenitását visszaszerzi, a dollárt gyengíti, és más országokat rákényszerít arra, hogy elfogadják az új amerikai szabályokat.
A mesterterv és az amerikai pénzügyi szektor
Az amerikai elnök gazdaságpolitikájának azonban van egy erős belföldi vonatkozása is. Trump tárgyalási politikáját egy katonai doktrína jellemzi a legjobban, ez a sokk és megfélemlítés (schok and awe), amelynek célja, hogy az ellenséget hirtelen, masszív és kiszámíthatatlan erődemonstrációval bénítsa meg — pszichológiai és stratégiai értelemben is. Így az ellenség elveszíti az akaratát az ellenállásra, még mielőtt a harc ténylegesen kiteljesedne.