A bankok már kínálják a munkáshitelt, elfogadták a költségvetést
Ez történt a héten a gazdaságban.
– Az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) ezúttal is véleményeznie kell a következő év költségvetését. Mit mutatnak a tapasztalatok: válságidőszakban, kiszámíthatatlan gazdasági-társadalmi viszonyok között lehetséges olyan költségvetést készíteni, amely utóbb helyesnek, teljesíthetőnek bizonyul?
– Nemcsak lehet, hanem kell is! Elsők között hívtam fel a figyelmet arra, hogy a kormány akkor jár el helyesen, ha mielőbb előkészíti és már a parlament tavaszi ülésszakán beterjeszti a 2021-es költségvetésről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. Akik ez ellen érvelnek, azok tovább növelnék a bizonytalanságot. Az ÁSZ készen áll a maga munkájára, a javaslat véleményezésére. Szakmai munkánkkal igyekszünk támogatni az Országgyűlést abban, hogy olyan költségvetést fogadhasson el, amely hozzájárul a koronavírus-járvány utáni időszak fellendüléséhez, hozzásegíti a vállalkozásokat és a családokat a krízis utáni újrakezdéshez.
– Újrakezdés, fellendülés. Milyen szempontokat kell követnie a költségvetésnek – és a büdzsé kidolgozóinak – ahhoz, hogy Magyarország jövő évét ezek a kifejezések jellemezzék?
– Hármat mindenképpen megemlíthetek: célra tartás, rugalmasság és tartalékolás. Az már most nyilvánvaló, hogy össze kell húzni a nadrágszíjat, sőt megeshet, hogy az egész nadrágot újra kell szabni. Nagy fegyelmezettségre lesz szükség: oda kell figyelni a kiadásokra, amelyek összességében nem emelkedhetnek, és – hasonlóan az elmúlt évekhez – jelentős tartalékokat is be kell építeni a költségvetésbe. Ezek teremtik meg ugyanis a kormány mozgásterét arra, hogy képes legyen gyorsan és hatékonyan reagálni a váratlan helyzetekre. Emellett folytatni kell a munkaalapú gazdaság építését is. Minden intézkedést a munkahelyteremtés és a beruházásösztönzés oldaláról kell vizsgálni. Sokan elfelejtik, hogy néhány hónapja még a munkaerőhiány problémájával néztünk szembe, most pedig a munkahelyek megvédésre kell odafigyelni. Mindeközben a fehéredésről sem lehet lemondani: az elmúlt években a magyar gazdaságban, így a foglalkoztatásban is jelentős tisztulás ment végbe, köszönhetően a gazdaságpolitikai intézkedéseknek és eredményeknek. Nem szabad hagyni, hogy a fekete-, illetve a szürkegazdaság daganatszerűen visszanövekedjen.
– Szavaiból arra lehet következtetni, hogy nem a segély, hanem a munka pártján áll.
– Egyértelműen, ösztönözni kell az embereket a cselekvésre. A segélyezés ugyanis csak átmeneti felkészülést jelent a munkavállalásra, a tartósan segélyből élés alapvetően konzerválja a problémákat. Akik nagy bajba kerülnek, azokat természetesen támogatni kell, de elsősorban olyan módon, hogy munkából tudjanak megélni. Ebből persze az is egyenesen következik, hogy a munkát terhelő költségeket tovább kell csökkenteni, illetve részben át kell vállalni a vállalkozásoktól. De maradjunk még a családok anyagi helyzeténél: szilárd meggyőződésem, hogy nemcsak az állami költségvetést vagy a vállalkozások üzleti elképzeléseit kell újratervezni, hanem a családoknak is át kell tekinteniük a lehetőségeiket. Pénzügyileg mindenkinek terveznie kell a jövőt. A mostani helyzet világosan rámutat, hogy a családoknak is tudatosan törekedniük kell a megtakarításra, az államnak pedig ezt ösztönöznie kell. Hosszú távon a gondos tervezés teremti meg a családok pénzügyi biztonságát, ami javítja az emberek életminőségét, és ez kulcskérdés az ország válságállóságának szempontjából is. Akik pedig vitatják a pénzügyi tudatosság erősítésének jelentőségét, azok valójában nem érdekeltek abban, hogy a magyar társadalmat pénzügyileg erős egyének, stabil anyagi helyzetű családok alkossák.
– Visszakanyarodva az általános gazdasági adatokra: komoly vita, mi több, már-már számháború alakult ki arról, mekkora lesz a magyar gazdaság visszaesése idén, illetve lesz-e egyáltalán zsugorodás. Mit gondol erről a vitáról és mi az ön meglátása?
– Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy az Állami Számvevőszék nem ad gazdasági prognózisokat, mi tényeken alapuló ellenőrzések és elemzések alapján dolgozunk. Becslésekkel tehát nem foglalkozunk, ezért nem is vehetek részt a számháborúban. A személyes véleményemet úgy foglalhatom össze, hogy jelenleg egy háborgó folyón rohan a csónakunk, számos más csónakkal együtt. Ebben a helyzetben elsődlegesen arra kell figyelnünk, hogy ne boruljunk fel, ne csapódjunk neki egy éles sziklának, kiálló farönknek. Nem biztos, hogy célravezető, ha a rohanó csónakban ülve lefelé tekintünk, és azon dilemmázunk, hogy a zúgókon mennyit zuhanhatunk. Most – maradva a példánál – a precíz manőverezés a legfontosabb. Megjegyzem: a borúlátó becsléseknek gyakran önbeteljesítő hatásuk van, ráadásul felesleges pánikot, bizonytalanságot keltenek.
– Nagy vita zajlik arról is, hogy az Európai Unió milyen mértékben járul hozzá a válságkezeléshez. Az ÁSZ végzett számításokat ez ügyben?
– Az EU-s pénzek hatékony felhasználásához leginkább az járul hozzá, hogy a kormány az elmúlt években megelőlegezte a Magyarországnak járó források kifizetését, ezzel gyakorlatilag több ezer milliárdos puffert képzett a költségvetésben. Ezt egyébként az Állami Számvevőszék is javasolta, ugyanis több elemzésünk is felszínre hozta, hogy az uniós támogatások brüsszeli kifizetésének nehézkessége veszélyezteti a hatékony felhasználást. Az elmúlt években a magyar költségvetésből megelőlegezett pénzek idén és jövőre is számottevő bevételi forrást jelentenek, aminek védőhatása van a jelenlegi krízisben. Az idő tehát visszaigazolta a kormányzati döntés helyességét. Azt ugyanakkor le kell szögezni, hogy ezek nem új pénzek, hanem Magyarországnak járó fejlesztési források, amelyeket elhúzódva, ütemezetten fizet ki az Európai Bizottság.
– Az ÁSZ tevékenységét hogyan befolyásolja az egészségügyi veszélyhelyzet? A számvevőszéknél is mindennap használt kifejezés lett az otthoni munka, a maszk, a fertőtlenítés?
– Természetesen mindent megtettünk munkatársaink védelme érdekében, betartjuk az előírásokat. Ugyanakkor lehetőségként tekintünk a váratlan helyzetre, s átálltunk a digitális munkavégzésre. Teljes kapacitással dolgozunk, egymás után hozzuk nyilvánosságra a jelentéseket, elemzéseket, valamint erősítjük a tanácsadó tevékenységünket. Utóbbit mi sem bizonyítja jobban, mint az ÁSZ 2019-es szakmai tevékenységéről szóló tájékoztató, amelyet éppen szerdán nyújtottunk be az Országgyűlésnek. Ebben több konkrét felvetést is teszünk a közpénzügyek további fejlesztése érdekében.
Felvetések
Az Állami Számvevőszék 2019-ben is teljesítette a törvényekben előírt feladatait, s eredményesen és célszerűen gazdálkodott a rábízott közpénzekkel – áll az ÁSZ tavalyi tevékenységéről szóló tájékoztatóban, amelyet elektronikusan nyújtott be tegnap a szervezet elnöke az Országgyűlésnek. Mint a dokumentumból kiderült, tavaly az ÁSZ több mint 60 százalékkal, majdnem 1350-re növelte az ellenőrzött szervezetek számát. Az ÁSZ felvetéseket is megfogalmazott, ezek olyan területeket érintenek, mint például a digitalizáció az államigazgatásban, az állami beruházások szabályozási környezetének megerősítése, az állami vagyongazdálkodás fejlesztése, a tartalékképzés fontossága a központi költségvetésben, az önkormányzatok integritásának – vagyis korrupció elleni védettségének – fejlesztése és a teljesítménymérés elterjesztése a közszférában. A számvevőszék teljesen átállt a digitális ellenőrzésre, és a digitalizáción alapuló munkakörnyezetet alakított ki.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Nemzetközi léptékben is az élmezőnybe tartoznak a zöldátállás eredményei.
A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán, mézet ugyanis lehet importálni, de beporzást nem.
Szijjártó Péter: Európának végre fel kellene ébrednie!
Itt van a britek háborús bejelentése
Megkérdeztük Delhusa Gjont, honnan van a rendőrigazolványa: Itt a válasz
Ezért hagyták el az oroszok Szíriát
Michael Schumacher családja csodás örömhírt jelentett be
Nyoma veszett a magyar lottónyertesnek: a Szerencsejáték Zrt. most felhívást tett közzé
Gulácsi is megszólalt, a Leipzig edzője valódi tragédiáról beszélt
Verstappen Ferrarira cserélte a Red Bullját
Patriotizmus vagy halál
Magyar Péter a gyermekotthonok ügyében is hazudik, bemutatjuk, hogy miért
Olaf Scholz Magdeburgba utazott, csaknem elkergették a feldühödött emberek + videó
Német hatóságok: Így juthatott be a térre a támadás elkövetője Magdeburgban
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Nemzetközi léptékben is az élmezőnybe tartoznak a zöldátállás eredményei.
A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán, mézet ugyanis lehet importálni, de beporzást nem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.