Itt a meglepetés: a lezárások ellenére is nőtt a gazdaság

– Magyarország a sikeres oltási programnak és a hatékony gazdaságpolitikának köszönhetően megkezdte a felzárkózást, ezzel lépéselőnyhöz jutott a tagállamok között – mondta Varga Mihály.

2021. 05. 18. 9:27
Miskolc, 2019. január 11. Munkás dolgozik az iBooster fékrásegítő rendszer gyártósorán a német Bosch konszern miskolci autóipari gyárában, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-ben 2019. január 11-én. A kft-ben 2021-ig tartó projekt keretében egyebek mellett új generációs termékek gyártósorait és tesztberendezéseket telepítenek. A kormány a 14,1 milliárd forintos beruházáshoz 2,65 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújt. MTI/Vajda János Fotó: Vajda János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vártnál sokkal jobban teljesített a magyar gazdaság. Kiderült, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2021 első negyedévében az előző negyedévvel összevetve 1,9 százalékkal nőtt. A Központi Statisztikai Hivatal szerint a bővüléshez leginkább az ipar, a pénzügyi, biztosítási tevékenység, valamint az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág járult hozzá.

Ha az éves összevetést nézzük, akkor a gazdaság teljesítménye 2020 azonos időszakához képest a nyers adatok szerint 2,3, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott mutatók szerint 1,8 százalékkal csökkent. Ez is kedvező meglepetés, mert az elemzők előzőleg nagyobb visszaesést vártak erre az időszakra.

– Éves alapon az elemzők nagy része 3,5-4 százalékos visszaesést várt, azonban a tényadat ennél kisebb, 2,3 százalékos visszaesést jelez, míg negyedéves alapon még bővült is a GDP. Ez azt jelenti, hogy a gazdaság egyre inkább idomult a korlátozásokhoz, sok érintett ágazat megtanult azzal együtt élni, így az a vártnál kevésbé fogta vissza a gazdasági teljesítményt – kommentálta a számokat Regős Gábor. A Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője jelezte: az ágazatok teljesítménye nagyon különbözően alakulhatott. A turizmus vélhetően továbbra is visszafogta a gazdasági teljesítményt, míg például az ipar, illetve néhány szolgáltató ágazat javuló teljesítménye fékezte a visszaesést.

– A kedvező adat mutatja a gazdaság vártnál jobb ellenálló- és újrainduló-képességét is, ami azt eredményezheti, hogy a gazdasági növekedés az év egészét tekintve a korábban becsültnél nagyobb, öt százalék körüli lehet.

Ebben szerepe lehet a pandémia alatt felhalmozódott megtakarításoknak, illetve ezek elköltésének, és számít az is, hogy a nemzetközi turizmus milyen gyorsan tud újjáéledni – tette hozzá az elemző.

– A nullát meghaladó, szerény növekedésre számítottunk az ipar teljesítménye miatt, de az 1,9 százalékos negyedéves többlet bőven felülmúlja a várakozásainkat – nyilatkozta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. – Az év elején még 4,5 százalék körüli növekedést vártunk 2021-re, igaz, már láthatóak voltak olyan tényezők, amelyek pozitív meglepetést vetítettek előre. A friss adatok alapján pedig valószínűsíthető, hogy az GDP az idén – éves összevetésben – bőven öt százalék feletti növekedést ér el.

– Jóval a várakozásokon felül kezdte az évet a magyar gazdaság – mondta mai sajtótájékoztatóján Budapesten a pénzügyminiszter. Varga Mihály az adatokból arra következtetett, hogy a gazdaság jól hasznosította a kormányzati támogatásokat, és alkalmazkodott a kihívásokhoz, így a korlátozások kevésbé fogták vissza a teljesítményt.

– Magyarország a sikeres oltási programnak és a hatékony gazdaságpolitikának köszönhetően megkezdte a felzárkózást, ezzel lépéselőnyhöz jutott az uniós tagállamok között, és a második negyedévben az előzőnél is jelentősebb, két számjegyű növekedésre számíthat – hangsúlyozta a távirati iroda tudósítása szerint.

Varga Mihály hozzátette: éves szinten legalább 4,3 százalékos, jövőre pedig még erőteljesebb növekedés várható, így a fellendülés gyorsabb lehet a várakozásoknál.

Lendületet mutat az előrejelzés

A statisztikai hivatal kimutatást közölt az amerikai tájékoztatási gyakorlat alapján is. Ez az úgynevezett évesített index 7,7 százalékos növekedést jelez az első negyedévben. Az évesített index azt mutatja meg, hogy mekkora lenne az éves változás, ha az aktuális negyedéves – az előző negyedévhez viszonyított – volumenváltozás négy negyedévig folytatódna.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.