– Hatalmas nagyságrendben készültek tervek az építési beruházásokhoz a következő évekre. Miben látja a nemrég létrehozott Beruházási Ügynökség jelentőségét?
Nyilatkozott a MOHU az ünnepi időszak hulladékszállításáról
Nagy meglepetést nem okoztak.
– Hatalmas nagyságrendben készültek tervek az építési beruházásokhoz a következő évekre. Miben látja a nemrég létrehozott Beruházási Ügynökség jelentőségét?
– Korai még az értékelés, hiszen először is megfelelő létszámmal fel kell állnia annak a szervezetnek, amely kezelni tud egy ilyen nagyságrendű fejlesztést. Számítások szerint a következő évekre mintegy 25 ezer milliárd forintnyi beruházás várható, amelyek kétharmada állami megrendelés. A léptéket érzékeltetve egy példát hadd mondjak: 930 ezer négyzetméternyi kórházépítést, illetve -felújítást írtak ki tervezési pályázatként. Ezek a feladatok pillanatokon belül megjelennek az építési piacon. E kihívásnak meg kell felelnie mind a mérnöki, mind az építési szakmának.
– Mi a mérnökök szerepe ebben az új helyzetben?
– Fontos, hogy megfelelő minőségben, az előírt határidőre és költséghatékonyan készüljenek el a következő évek nagy léptékű beruházásai. Ez közös szándék a szakma és a kormányzat részéről, az egyre növekvő mértékű fejlesztéseknek, építkezéseknek szabályozott keretet kell szabni. Ezért lenne szükség a beruházási törvényre is, amelyben a résztvevők feladata, jogosultsági és felelősségi köre, összeférhetetlensége pontosan meg van határozva. A mérnöki kamara, a Magyar Építész Kamara és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége által kidolgozott javaslat egy része már visszaköszön a magasépítési törvényben, amely létrehozta január 1-jével a Beruházási Ügynökséget.
– Az elmúlt években a nagy állami beruházások általában azzal kerültek be a hírekbe, hogy elszaladtak a költségek. Az új rendszer tud segíteni azon, hogy a tervezés során számolt összegek ne nőjenek akár a többszörösükre, mire elkezdődik a kivitelezés?
– Az új szabályozás nagy hangsúlyt helyez az előkészítésre. Kilencfázisú beruházási folyamatot határoz meg a jogszabály, az előkészítés, a tervezés, a megvalósítás is pontosan meghatározott tevékenységeket takar. Az már a múlt évben megjelent magasépítési törvényben is benne van, hogy kiviteli tervből kell pályáztatni a szereplőket. Ebből megfelelően lehet számolni, és a valósághoz közelítő ajánlatot lehet tenni. Szabályozni kellene továbbá a tervellenőrzés kérdéseit, és olyan költségadatbázist kellene kialakítani, amellyel előre kalkulálhatók lennének a beruházások. Ez utóbbi is része a beruházási törvényjavaslatnak.
– Néhány éve még mélyponton voltak a magasépítések. Hogy alkalmazkodnak a mérnökök az új helyzethez?
– A mérnökök és a tervezők körében hasonló a helyzet, mint az építőipar más szakterületein. Ugrásszerűen több megbízása lett a mérnököknek, aminek meg kell tudni felelni. A kamara egyik alapfeladata éppen az, hogy ilyen helyzetben segítsük a mérnököket versenyképességük javításában, fejlesszük tudásukat, megismertessük velük az új technológiákat.
– A kormányzat a technológiai korszerűsítésre szóló több milliárd forintos pályázatot írt ki. Ez mennyire segítette a mérnökirodákat?
– A mérnökvállalkozások nem igazán tudták kihasználni a lehetőséget. Bár a küszöb tíz munkavállalóra és húszmillió forintra csökkent, a mérnöki vállalkozások 95 százaléka tíz főnél kisebb. Ez a történelem hozadéka. 1991–1992 környékén végleg megszűntek azok a nagy tervező intézetek, amelyekben több száz fő dolgozott együtt. Mára egy-két ilyen típusú vállalat maradt, helyettük pedig elindultak a kis létszámú mérnöki vállalkozások. Ezeket egyik pillanatról a másikra átalakítani úgy, hogy mondjuk a nyolcfős cégből huszonöt fős legyen, nagyon nehéz. Ezt egyrészt a tulajdoni, másrészt a szakmai kapcsolati viszonyok akadályozzák.
– Célja egyébként a kamarának, hogy egyfajta arany középutat találva, ne legyenek ennyire kicsik és szétaprózottak a mérnökirodák?
– Kétségtelenül jobb lenne, ha több, tízfősnél nagyobb iroda is működne. De ebben nem fognak tudni lépni, ha nem támogatjuk őket.
– A sok feladatot látva, nem vállalják túl magukat a mérnökök?
– Természetesen nem állíthatom, hogy ne lenne jelen ez a probléma. Ez a szakmai felelősség kérdése – aki ad magára, azzal ilyen nem történik meg. Jelenleg a piac nem szabályozza a tevékenységeket, ma alapvetően a legolcsóbb ajánlatot adó nyer. Ha nincsenek minőségi elvárások, akkor csak feleslegesen költjük a pénzünket.
– Lehet ezen szabályozással javítani?
– A szakmagyakorlás feltételeit, a különböző jogosultságok kérdését 2013-ban kormányrendelet határozta meg. Azóta sok tapasztalat gyűlt össze, amelyek alapján szeretnénk finomítani ezen, amit a kormányzat felé jeleztünk is. Megjelentek új szakmák, átalakultak szakterületek. Fontos, hogy azok tudjanak jogosultságot szerezni, akiknek megfelelő végzettségük és gyakorlatuk van. Jó lenne azt is elérni, hogy a kamarának érdemi lehetősége legyen arra, hogy ha valaki nem jó munkát végez, azt megfelelő szankció érje.
– Egyre kevesebben választják a műszaki pályákat. Milyennek látja a mérnökutánpótlás helyzetét?
– A demográfiai helyzet az egyetemeken is látszik, a fiatalabb nemzedékek jóval kisebb létszámúak. Ugyanakkor be kell látni, hogy a műszaki pályák, a műszaki egyetem vagy a műszaki iskolák elvégzése munkaigényes. E tényezők oda vezettek, hogy egyes szakokon a korábbi évekhez képest lényegesen kevesebb a jelentkező, van, ahol megfeleződött a létszám. A kamara igyekszik minél jobb hírét vinni a fiatalok körében a mérnökszakmáknak.
– Mérnökök és tervezők is számosan keresték boldogulásukat külföldön az elmúlt időszakban. Tapasztalnak ebben változást?
– Bízom benne, hogy azoknak a fiataloknak a jó része, aki elment, visszajön. Több olyan kollégáról tudok, aki már hazajött, vagy ezt tervezi a közeljövőben. Az a lényeg, hogy itthon is kedvező munkakörülményeket tudjanak maguknak teremteni. Ugyanakkor örvendetes, hogy a szakmájukban külföldön dolgozó mérnök kollégákkal nem vallunk szégyent. A magyar mérnökök nagyon sok nemzetközi elismerést kapnak, itthon dolgozó fiatalok külföldi munkák, külföldi konferenciák százain vesznek részt. Ha a mérnöki vállalkozások tőkeerősek, akkor tudnak külföldön is vállalkozni. Nem feltétlenül kell kint élni ahhoz, hogy külföldön dolgozhasson egy magyar mérnök.
Jeles évfordulók
Éppen 95 éve, 1924 márciusában alakult meg a két évtizeden át működő Budapesti Mérnöki Kamara. Harminc éve, szintén március elején, a politikai-gazdasági rendszerváltozás hajnalán háromszáz mérnök alakította meg az egyesületi formában működő Mérnöki Kamarát. A kamarai törvény elfogadásával végül ebből jött létre 1997-ben a Magyar Mérnöki Kamara. A tervező és szakértő mérnökök köztestületének jelenleg mintegy 19 ezer tagja van, és további 12 ezer mérnököt jogosít.
Nagy meglepetést nem okoztak.
Az új év elején további áremelkedés jöhet.
Az agrárszakképzés fejlesztése kulcsszerepet játszik Magyarország mezőgazdasági versenyképességének fenntartásában.
Az Európai Bizottság az új költségvetést már Ukrajnára igazítaná.
Kigyulladt egy ház Balatonfüreden, meghalt egy ember
Sallai Roland egy mondatára azonnal lecsapott a török média + videó
30 ezer forint helyett 300 ezret vett fel egy férfi a budapesti ATM-ből, majd megtörtént a baj
A dühtől tajtékzik Tusk: Magyarországot után Németországot pécézte ki magának
Megható fotó! Így nézi Mikes Anna Krausz Gábor kislányával a Diótörőt
Változott Magyar Péter álláspontja a háborúról, már mindent aláír
Leszállt egy férfi a vonatról, felgyújtotta magát benzinnel, majd hazasétált
A Real Sociedadból érkezhet Toni Kroos helyettese a Real Madridhoz – sajtóhír
Dermesztő, mire bukkantak idehaza a hősi halottak maradványainak feltárásakor
Mutatjuk az új HÉV-szerelvényeket
Németországban páros lábbal szálltak bele a magyar futballistába
Szoros összefüggést találtak a szolnoki háztűz és a tragikus karcagi vonatgázolás között
Nagy meglepetést nem okoztak.
Az új év elején további áremelkedés jöhet.
Az agrárszakképzés fejlesztése kulcsszerepet játszik Magyarország mezőgazdasági versenyképességének fenntartásában.
Az Európai Bizottság az új költségvetést már Ukrajnára igazítaná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.