Az amerikai képviselőház nem támogatná tovább a koalíciót Jemenben

Az amerikai képviselőház megszavazott szerdán egy törvényjavaslatot, amely arra kötelezné Donald Trump elnököt, hogy vonja meg a jemeni háború folytatásához nyújtott logisztikai támogatását a Szaúd-Arábia vezette katonai koalíciótól.

Forrás: MTI2019. 02. 14. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétpárti támogatással előterjesztett tervezetet a képviselők 248 szavazattal, 177 ellenében fogadták el.

A javaslatot várhatóan a szenátusban jóváhagyják, mivel a törvényhozás felsőháza tavaly már elfogadott egy hasonló tartalmú kezdeményezést. A Fehér Ház azonban már jelezte, hogy Donald Trump – beiktatása óta először – élni fog az elnöki vétó jogával.

„Ez a kétpárti erőfeszítés nemcsak a lesújtó következményekkel járó és nagyon komoly humanitárius válságot előidéző szörnyű konfliktusnak akar véget vetni, hanem egyúttal fontos pillanat a kongresszus számára is, mert végre él a reá ruházott felelősséggel és újból megerősíti a háborúk meghirdetésében és a katonai erő alkalmazásában reá háruló szerepét” – jelentette ki a szavazás után David Cicilline, Rhode Island demokrata képviselője, a képviselőház külügyi bizottságának tagja.

A demokrata párti politikus ezzel arra az 1973-ban elfogadott szövetségi törvényre utalt, amely lehetővé teszi a kongresszus számára, hogy engedélyezze vagy elutasítsa a mindenkori amerikai elnök felhatalmazását háborús konfliktusokban történő részvételre.

Ha a törvényjavaslatot a szenátus is megszavazza, ez lesz az első alkalom 1973 óta, hogy a kongresszus élni próbál ezzel a jogával.

Kormányzati tisztségviselők régóta lobbiztak a szaúdiak jemeni háborújának támogatása mellett. Részben azzal érveltek, hogy az amerikai részvétel kulcsfontosságú Irán befolyásának visszaszorítására a térségben, részben pedig azt bizonygatták, hogy amerikai csapatok közvetlenül nem vesznek részt az akciókban.

A jemeni háború azonban az amerikai közvéleményt és a politikai osztályt egyaránt megosztja. „Segítettünk a világ legnagyobb humanitárius válságának kialakulásában, sőt, elmélyítésében is” – fogalmazott szerdán este Barbara Lee kaliforniai demokrata párti képviselő.

A megszavazás előtt a képviselők elsöprő többségben beleegyeztek, hogy a törvényjavaslatban szerepeljen egy kiegészítés is, amely újólag megerősíti az Egyesült Államok elkötelezettségét – a szöveg megfogalmazása szerint – „az antiszemitizmus elleni harcban világszerte”, és rögzíti, hogy amerikai „nemzeti érdek Izrael bojkottjának elutasítása”.

A kiegészítés részben Ilhan Omar minnesotai demokrata párti képviselőnő napokban közzétett és az amerikai izraeli lobbi szerepét bíráló Twitter-bejegyzésének szól – amelyet saját pártja részéről is antiszemita felhangúnak minősítettek -, részben pedig utalás az Izrael bojkottját hirdető – és egyes amerikai törvényhozók körében is támogatásra lelt – mozgalomra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.