India kettéosztása 1947. augusztus 14-én éjfélkor történt meg jogi értelemben. Ekkor lépett érvénybe a Radcliffe-vonal néven ismert határ, amely meghatározta a leendő Indiai Köztársaság és Pakisztán közötti határvonalat. Bár a terv az volt, hogy így két, nagyjából homogén muszlim, illetve hindu állam jön létre, a térképen meghúzott vonal soha nem lehet igazságos, amint azt a magyar történelemből is tudhatjuk. Az indiai oldalon rekedt muszlimok így elindultak észak felé, Pakisztánba, ugyanakkor a pakisztánivá vált hinduk délre vonultak, hogy elfoglalják helyüket új hazájukba. Amikor összetalálkozott a két vándorló közösség, feléledtek az évszázados ellentétek, a harcokban egyes becslések szerint akár kétmillió ember is meghalhatott.
India viszont nem tekinthető szigorúan vett országnak, hatalmas mérete és ősi kultúrája eredményeként számos része kisebb-nagyobb mértékben függetlenséget élvezett, s azt nem is akarta elveszíteni. Pundzsáb vagy Bengál önmagában is országnak tekinthető volt, mindkettőt nagyjából kettévágta a Radcliffe-vonal, Dzsammu és Kasmír tartomány maharadzsája pedig az indiai megosztás idején a teljes függetlenséget választotta. A politikai viszonyok miatt ez azonban lehetetlenné vált, Hari Szingh maharadzsa pedig 1947 októberében aláírta, hogy hercegsége csatlakozik Indiához.
Újdelhi azóta is az unió részének, az ország elszakíthatatlan területének tartja Dzsammut és Kasmírt, és elfogadhatatlannak tartja, hogy Pakisztán katonákat állomásoztat a szerinte jogszerűen hozzá tartozó területen. Csakhogy a stratégiai fontosságú területen, az India által felügyelt Kasmír-völgyben a mintegy négymillió lakos 95 százaléka muszlim, akik körében igen jelentős a fegyveres aktivisták száma, rendszeresek a tüntetések, a terrorakciók, s a rá adott indiai katonai válasz is mindennapos. Újdelhi szerint Pakisztán szándékosan hinti el a bizonytalanságot a kasmíri lakosság körében, az összes fegyveres felkelés Iszlámábád aknamunkájának eredménye, a végső cél pedig nem csupán Kasmír kiszakítása India testéből, de a szomszédos államnak okozott minél nagyobb kár.