Pakisztán kilőtt két indiai gépet

Egyre feszültebb a helyzet Pakisztán és India között, Kasmír felett újabb háború készülődik. A légi összecsapások során pilóta és civil is életét vesztette, miközben a nemzetközi közösség mérsékletre szólítja fel a két vezetést. Kasmír helyzete a brit fennhatóság megszűnte óta nem tisztázott, és többször tört már ki katonai konfliktus amiatt, hogy mindkét ország jogot formál rá.

Zetelaki Réka
2019. 02. 28. 10:57
Indian soldiers stand next to the wreckage of IAF helicopter after it crashed in Budgam district
Indiai katonák egykori bajtársuk gépének roncsai mellett. Komoly áldozatokkal járhat, ha nem a békét választja a két vezetés Fotó: REUTERS/Danish Ismail
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összecsapások történtek tegnap India és Pakisztán között, két indiai harci gépet lelőttek, amikor azok a pakisztáni gépeket üldözve behatoltak az ország légterébe. Az egyik gép az indiai területre zuhant, a személyzete életét vesztette, míg a másiké katapultált, és Kasmír miatt a pakisztáni részén landolt. A rendőrség jelezte, a pilótát elfogták.

A vitatott hovatartozású Kasmír felett egyre feszültebb a helyzet, amióta a két atomhatalom között erőszakos cselekmények történtek. India lezáratta négy északi repterét, Pakisztán pedig a légterének teljes lezárását rendelte el, kereskedelmi járatok sem közlekedhetnek. Kasmírt mindkét ország magáénak vallja, a brit fennhatóság 1947-es megszűnése óta nem tisztázott a térség hovatartozása. Jelenleg három ország tart rá igényt, északi területeit jelenleg Pakisztán, a délit India, és kisebb, keleti részét pedig Kína ellenőrzi.

A jelenlegi konfliktust az idézte elő, hogy február 14-én támadás történt az indiai rendőrség konvoja ellen, amelyben 44 milicista veszítette életét. A merényletet a Dzsais-e-Mohamed (Mohamed hadserege) nevű iszlamista katonai csoport vállalta magára, amelynek pakisztáni táborai ellen kedden az ­indiai légerő bombázást indított. India azzal gyanúsítja a pakisztáni titkosszolgálatot, hogy támogatja az iszlamistákat. A támadásra válaszul pakisztáni gépek Kasmír indiai területét támadták, majd indiai gépek tartóztatták fel és vették üldözőbe ezeket.

Indiai katonák egykori bajtársuk gépének roncsai mellett. Komoly áldozatokkal járhat, ha nem a békét választja a két vezetés
Fotó: REUTERS/Danish Ismail

„Nem válaszcsapásról van szó, hanem erődemonstrációról”, idézte a pakisztáni légierő dandártábornokát, Aszif Gafurt az Euronews híroldal.

„Megmutattuk, hogy rendelkezünk a szükséges harci képességekkel, szükség esetén élünk is vele. Most Indián múlik, hogy a békét válassza” – jelentette ki a dél-ázsiai ország tábornoka.

Eközben elkezdődött a kérdés diplomáciai úton való rendezése is, Imran Hán pakisztáni kormányfő szerdán tárgyalásokat kezdeményezett Indiával. A televízió élő adásában a miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy „diadalmaskodik a józan ész”, és a kölcsönös légicsapásokat követően csökkentik a feszültséget. Pakisztánnak nem áll szándékában a konfliktus kiterjesztése, de amennyiben rákényszerülnek, készen állnak erre is, jelezte a külügyminisztérium.

A konfliktusnak politikai vonulata is van, néhány hónap múlva általános választásokat tartanak Indiában. Az ellenzék szerdai közös közleményében azzal vádolta a kormányfőt, hogy „politikai haszonszerzésre akarja felhasználni a fegyveres erők áldozatait”, emlékeztetett az MTI.

Közben a nemzetközi közösség békére intette a két felet. A két ország külügyminisztereivel külön tárgyalt amerikai kollégájuk, „önmérsékletre, a helyzet eszkalálódásának mindenáron történő elkerülésére” szólította fel őket. Európai részről szintén a diplomáciai megoldást sürgette Federica Mogherini, az Európai Unió külpolitikai és biztonsági főképviselője. Emlékeztetett, hogy súlyos következményekkel járhat, ha a konfliktus fokozódik, a térség egészére nézve. Nem ez az első eset, hogy a két ország között fegyveres konfliktus robban ki Kasmír kapcsán, legutóbb 1999-ben történt hasonló, amikor a Kargil-háború során Pakisztánnak nem sikerült a status quót megváltoztatnia.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.