Jelenlegi fő politikai ellenfelének meghívására, sőt annak háta mögött felszólalva mondhatta el Donald Trump immár második országértékelő beszédét a washingtoni kongresszusban, de – nem hallgatva tanácsadóira – az amerikai elnök nem köszöntötte külön Nancy Pelosit abból az alkalomból, hogy a demokrata politikusnő nyolc év szünet után idén ismét átvette a képviselőház vezetését.
Ezzel együtt Trump kétpárti egységre szólított fel Amerika érdekében, miközben tegnapra virradóra tartott, szokás szerint „az unió helyzetét” ecsetelő felszólalásával már a 2020-as elnökválasztási kampányra is elsütötte a startpisztolyt, amikor saját szavazóbázisához is szólva, hosszasan ecsetelte a törvénytelen bevándorlás elleni küzdelem fontosságát.
– Az illegális migrációval szembeni türelem nem együtt érző, hanem nagyon is kegyetlen – mondta az elnök, akinek egyik meghívott vendége egy nevadai asszony volt, akinek idős szüleit törvénytelen bevándorló ölte meg. – Ez egy okos, stratégiai, átlátható acélakadály, nem csak egy egyszerű betonfal. Megépíttetem – mondta a négyéves elnökségének félidejét az elmúlt hetekben maga mögött hagyó Trump, hozzáfűzve, azt, hogy az akadályt hol a legszükségesebb felhúzni, a határőrség mondja majd meg. Az ilyen akadály visszaszorítja a tiltott határátlépéseket, tette hozzá.
A mexikói határra tervezett fal a tavalyi költségvetési vita legellentmondásosabb kérdése volt, és miután a Trump mögött álló republikánusok nem tudtak megállapodni erről a képviselőházat ellenőrző demokratákkal, decemberben öt hétre részlegesen leállt az amerikai államapparátus, és most is csak február 15-ig adott haladékkal, ideiglenesen működhet. Trump ugyanakkor kiállt a törvényes bevándorlás mellett, amely „számtalan módon gazdagítja nemzetünket és erősíti társadalmunkat”.
Az elnök felszólalására szokás szerint az ellenzék hivatalosan is válaszol; az e feladatot most ellátó Stacey Abrams – demokratapárti, sikertelen georgiai kormányzójelölt – azt mondta, „kétpárti összefogással XXI. századi bevándorlási tervet lehet alkotni, de ez a kormány azt az utat választja, hogy ketrecbe zár gyerekeket és szétszakít családokat”. Ezzel arra utalt, hogy az ügyek elbírálásáig a törvénytelen határátlépőktől külön helyezték el a gyerekeiket. A becslések szerint összesen mintegy 11 millió törvénytelen bevándorló él az Egyesült Államokban.