A mesterséges intelligencia alapjait lefektető kutatók kapják idén a Turing-díjat

Yoshua Bengio, Geoffrey Hinton és Yann LeCun kapják idén az „informatika Nobeljeként” számon tartott Turing-díjat a mesterséges intelligencia területén elért közelmúltbeli áttöréseket megalapozó technológia kifejlesztéséért.

Forrás: MTI2019. 03. 27. 20:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tragikus sorsú második világháborús kódfejtőről, Alan M. Turing brit matematikusról elnevezett, egymillió dollárral járó díjat az Amerikai Informatikai Társaság (ACM) ítéli oda évente, és a Google internetes konszern finanszírozza.

Az ACM szerdán jelentette be, hogy idén a „mély tanulás keresztapáiként” is emlegetett szakemberek kapják az elismerést a mesterséges neurális hálózatok – információ-feldolgozó eszközök, amelyek képesek tanulni, és a megtanult információt felhasználni – területén végzett kutatásaikért.

„A mesterséges intelligencia az egyik leggyorsabban fejlődő tudományterület és az egyik legfelkapottabb beszédtéma” – mondta Cherri Pancake, a New York-i székhelyű ACM elnöke.

A kezdet azonban nem volt ennyire egyszerű. „Az emberek hosszú ideig azt gondolták, hogy, amit mi hárman csinálunk, annak semmi értelme” – idézte fel Geoffrey Hinton, a Torontói Egyetem nyugalmazott professzora, a Google mély tanulással foglalkozó kutatócsoportjának munkatársa. Hozzátette: „úgy vélték, hogy nagyon téves irányban kutatunk, és, hogy, amit csinálunk, az igencsak meglepő időtöltés látszólag értelmes emberek részéről. Azt üzenem a fiatal kutatóknak, hogy ne adják fel, még ha mindenki örültségnek is tartja, amit csinálnak”.

Yann LeCun jelenleg a New York-i Egyetem professzora és a Facebook vezető kutatója a mesterséges intelligencia terén, míg Yoshua Bengio a Montreali Egyetem munkatársa, valamint az Element AI Inc vállalat társalapítója.

A Turing-díj korábbi kitüntetettjei között van Tim Berners-Lee, a világháló (World Wide Web) brit atyja, valamint az internetes kereskedelmet lehetővé tévő két amerikai kriptográfus, Whitfield Diffie és Martin Hellman.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.