Mecsetté alakítják az Hagia Sophia múzeumot

Recep Tayyip Erdogan török elnök dzsámivá alakíttatná az isztambuli Hagia Sophia múzeumot – jelentette a török sajtó, amelyet az MTI idézett.

Magyar Nemzet
2019. 03. 29. 6:44
Tourists walk as they leave the Byzantine-era monument of Hagia Sophia or Ayasofya, now a museum, in Istanbul
Az ősi imahely visszakapja szakrális feladatát Fotó: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recep Tayyip Erdogan török elnök dzsámivá alakíttatná az isztambuli Hagia Sophia múzeumot – jelentette a török sajtó, amelyet az MTI idézett. Erdogan szerda késő este a Haber török kormányközeli hírtelevíziónak adott interjújában úgy fogalmazott: „A török nemzet évek óta azután sóvárog, hogy a Hagia Sophia dzsámi legyen.”

Ez egyben a muzulmán világ elvárása is – tette hozzá a török elnök. Az államfő visszautasította a döntést kritizáló nyugati álláspontot, mondván, akik hallgatnak, amikor a jeruzsálemi al-Aksza-mecsetet támadják, semmi joguk beleszólni abba, hogy Törökország milyen státusban tartja a Hagia Sophiát.

Az ősi imahely visszakapja szakrális feladatát
Fotó: Reuters

Erdogan úgy vélte, hogy nagyon nagy hiba volt annak idején múzeummá alakítani a Hagia Sophiát. Rámutatott: miután nagy rá az igény, eljött az ideje, hogy dzsámivá alakítsák az épületet. A török elnök egyúttal jelezte, hogy a lépésre a március 31-re kitűzött helyhatósági választások után kerül sor.

Törökországban a hetek óta tartó kampány egyik központi témája a vallásosság. Erdogan államfői tisztsége mellett a hatalmon lévő iszlamista-konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja elnöke is egyben. A Hagia Sophia 1935 óta múzeum, és Isztambul egyik legkiemelkedőbb turistalátványossága.

Az épület 537-től a Bizánci Birodalom legfontosabb székesegyháza és az ortodox keresztény világ központja volt. Összesen 916 éven át volt keresztény templom, Konstantinápoly 1453-as elfoglalása után az oszmán vezetők dzsámivá alakíttatták át a katedrálist, s 482 éven át muszlim imahelyként funkcionált.

A XX. században Musztafa Kemal Atatürk, a modern Törökország atyja múzeummá alakíttatta át az épületet, amely a fiatal köztársaság világi jellegét volt hivatott hangsúlyozni.

Erdogan kijelentését megelőzően egyes vallásos csoportok is időről időre felvetették már a szimbolikus Hagia Sophia dzsámivá való visszaalakításának lehetőségét. A műemlék 1985 óta szerepel az UNESCO világörökségi jegyzékén.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.