Thaiföldi választás: Komoly hibákat vétettek a szavazatszámlálás során

Forrás: MTI2019. 03. 26. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zökkenőmentesen zajlottak a thaiföldi választások, de a szavazatszámlálás során jelentős hibákat ejtettek – mondták el nemzetközi megfigyelők kedden.

„A voksok táblázatba foglalása és összesítése során jelentős hibákat ejtettek, ami ahhoz vezetett, hogy durván pontatlan előzetes eredményeket jelentettek be a szavazás éjszakáján” – mutatott rá közleményében az Asian Network for Free Elections, amely választási megfigyeléssel foglalkozó ázsiai civil szervezeteket tömörít.

„A választási bizottság és a voksolás érintettjei közötti együttműködés hiánya jelentősen korlátozta az információáramlást, és tovább növelte a bizalmatlanságot a folyamatban és magában az intézményben” – tette hozzá az ernyőszervezet.

A vasárnapi szavazást követően több párt és szervezet fejezte ki aggályait a választás tisztaságával kapcsolatban. A thaiföldi választási bizottság péntekre halasztotta az előzetes eredmények hivatalos közzétételét, és jelezte: a végleges összesítés csak májusban várható. A bizottság egyelőre nem foglalkozott a csalásokról, elszámolásokról és szavazatvásárlásokról szóló jelentésekkel.

A választási bizottság szerint az eddig összesített voksok alapján a thaiföldi katonai rezsim támogatását élvező Falang Pracsarat kapta a legtöbb szavazatot, a száműzetésben élő Thakszin Sinavatra volt miniszterelnökhöz köthető Pheu Thai párt pedig a második helyen áll. Mindkét párt bejelentette igényét a kormányalakításra.

A bangkoki székhelyű Asian Network for Free Elections felszólította a bizottságot, hogy mielőbb tegye közzé a végleges eredményeket a bizalom helyreállítása érdekében.

A 2014-es thaiföldi katonai puccs óta először került sor parlamenti választásra vasárnap. A mintegy 51,4 millió választásra jogosult állampolgár az ország 77 tartományának több mint 93 ezer szavazóhelyiségében adhatta le szavazatát. Több mint száz párt jelöltjei versengtek az 500 tagú thaiföldi parlament képviselői helyeiért.

A választójogi törvény módosítása és a junta alatt hatályba léptetett új alkotmány miatt a hadsereg helyzeti előnnyel indult a választáson. A törvényhozás felsőházának, a szenátusnak a 250 képviselőjét a katonai uralom jelöli ki, a szenátus pedig együttesen dönt a parlamenttel a miniszterelnök személyéről.

Thaiföld modern kori történelmének leghosszabb ideig hatalmon levő katonai vezetése az új alkotmányt úgy dolgozta ki, hogy a hadsereg a parlamenti választások után is beavatkozhasson a politikába egy katonai tanács révén.

Az alkotmányt 2016-ban népszavazáson hagyták jóvá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.