Abdel-Kader Benszaláhot választották Algéria ideiglenes elnökének

Abdel-Kader Benszaláhot, az algériai parlament felsőházának elnökét választotta meg kedden az algériai parlament az ország ideiglenes államfőjének, miközben a tiltakozók továbbra is Buteflikához kötődő politikai kör egészének távozását követelik.

Forrás: MTI2019. 04. 09. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mielőbb lehetővé kell tennünk az algériai nép számára, hogy elnököt válasszon” – jelentette be a parlamentben Benszaláh, aki az algériai alkotmány értelmében 90 napra veszi át ideiglenesen az államfői teendőket, és ő maga nem indulhat az elnökválasztáson, amelyet ebben az időszakban meg kell tartani.

A 77 éves Benszaláh, aki az előző elnök, Abdel-Azíz Buteflika támogatójának számított, „nemzeti kötelességének” nevezte az ideiglenes államfői megbízatás elvállalását.

Az ellenzék tagjai nem vettek részt a szavazáson. Korábban többször kijelentették, hogy a volt elnök szövetségesét látják benne, és megkérdőjelezik, hogy képes biztosítani a demokratikus átmenetet és a szabad választást.

A szavazás után nem sokkal Algírban diákok egy csoportja ismét az utcára vonult, szemtanúk szerint a rendőrség könnygázzal oszlatta szét őket.

A tüntetők az elmúlt hetekben már egyértelműen jelezték, hogy nem csupán az elnök megbuktatása, hanem az 1954-1962-es függetlenségi háború veteránjai köré kiépült, „idejétmúlt és átláthatatlan” politikai apparátus eltörlését akarják. A tüntetésekben aktív szerepet vállaló ügyvéd és emberi jogi aktivista, Musztafa Búsási nemrég a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva hangsúlyozta: Buteflika lemondásával nem érnek véget a békés tüntetések.

A tömeges tiltakozások azután kezdődtek, hogy idén február közepén a 82 éves Buteflika bejelentette indulási szándékát az eredetileg április 18-ra kiírt elnökválasztáson, ötödik elnöki mandátumáért. A megmozdulások hatására március elején visszalépett, és elhalasztotta az elnökválasztást, egyfajta kompromisszumos megoldást kínálva az elégedetlenkedőknek. Ennek értelmében népszavazásra bocsátottak volna egy új alkotmányt, amelynek elfogadásáig Buteflika hivatalban maradt volna. Ez azonban olaj volt a tűzre, a tüntetések folytatódtak, és a tiltakozók már távozását követelték. Az államfő – részben a hadsereg nyomására – a múlt héten lemondott hivataláról.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.