A parlamenti választások előtt néhány nappal a Facebook az eddigi legdurvább beavatkozását hajtotta végre Spanyolországban: tizenhét oldalt tiltott le, amelyek szerintük szélsőjobboldali csoportokhoz tartoznak. A Spanyol Nemzeti Egység (Unidad Nacional Espanola), a Mindenki a Képesek vagyunk rá párt ellen (Todos contra Podemos) és a Harc Spanyolországért (Lucha por Espana) nevű csoportokról van szó, amelyeknek összesen több mint 1,6 millió követője volt. Az oldalakat egyébként Barcelonából és a Kanári-szigetekről vezérelték.
A letiltás előzménye, hogy április 12-én az Avaaz nevű amerikai központú non-pofit szervezet egy elemzést publikált a spanyol választási kampány kapcsán, amelyben azonosította a három szervezetet. „Az oldalaik együttesen több mint 7,3 millió interakciót folytattak az elmúlt három hónap során” – írja az elemzés. „Ezekben a bevándorlás, az LMBT- (leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek) közösség, a feminizmus és iszlámellenes tartalmakat osztottak meg” – teszik hozzá. A szervezet szerint az oldalak nem megfelelő magatartása, illetve gyakori névváltoztatása nem egyezik a Facebook közösségi oldal felhasználási feltételeivel. Az Avaaz olyan – az oldalak által megosztott – álhíreket emelt ki, mint például a katalán elnök bezárt egy rákos gyermekeket gyógyító központot, vagy egy kép arról, hogy a liberális Képesek vagyunk rá párt vezetője náci karlendítéssel áll egyenruhában.

Fotó: Reuters
„A Facebook azt tartja szem előtt, hogy megvédje a spanyol, az uniós és az összes választás feddhetetlenségét” – idézte a közösségi oldalt a TechCrunch technológiai hírekkel foglalkozó oldal. Azt is kiemelték, a letiltás nem a tartalmak miatt történt, hanem mert olyan tevékenységet folytattak, mint az álprofilok létrehozása vagy profilok duplikálása.
A letiltás hírét egyébként meglepő módon a spanyol nyelvű oldalakon szinte nem is közölték, csak az érintettek felháborodása jelent meg egy-két kisebb portálon. „Normális, hogy a Facebook letiltja és eltávolítja a fiókokat magyarázat nélkül? – írta a Twitteren a szélsőjobboldali aktivistaként számontartott Javier Capdevila Grau, a Spanyol Nemzet Egység szervezet vezetője. „Én mérsékelt, tisztelettudó ember vagyok, a publikációimat soha nem cenzúrázták” – jelentette ki, hozzátéve, hogy úgy néz ki, a Facebook célja a „teljes hatalom megszerzése”. A Facebook egyébként felszólította a pártokat és jelölteket, hogy a választásokra tekintettel regisztrálják kampánytevékenységüket és várják meg az engedélyt, mielőtt tartalmakat kezdenének megosztani. Április elején jelezték, több ezer kampányt folytató felhasználót azonosítottak, akik ezt nem tették meg.