Az elmúlt évben rendkívül sikeres volt a globális hadiipar teljesítménye, a 2018-ban fegyverkezésre költött 1822 milliárd dollár a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) szerint 2,6 százalékkal múlta felül a 2017-es kiadásokat. Ennél többet 1988 óta – azaz amióta a békekutatók elkezdték az adatgyűjtést – nem adtak ki védelmi fejlesztésekre – mutat rá az RT orosz hírportál.
A rekordösszeg összefüggésben lehet azzal, hogy ádáz rivalizálás indult el Amerika és Kína között, továbbá megszaporodott a feszültséggócok száma Ázsiában, különösen India és Pakisztán között. Előbbi 3,1 százalékkal, utóbbi 11 százalékkal növelte hadi kiadásait.

Fotó: Reuters
A Trump-kormányzat által elindított új fegyverfejlesztési programok következtében a legmélyebben az Egyesült Államok nyúlt a zsebébe. Washington 2017-hez képest 4,6 százalékkal növelte védelmi kiadásait, s 649 milliárd dollárt, a globális összeg 36 százalékát fordította fegyverekre – csaknem annyit, mint a következő nyolc ország együttvéve, s 200 százalékkal többet, mint legközelebbi riválisa, Kína.
Peking öt százalékkal, 250 milliárd dollárra növelte hadi büdzséjét. Szaúd-Arábia továbbra is a harmadik helyet foglalja el 67,6 milliárd dollárral, annak ellenére, hogy katonai kiadásai hat százalékkal csökkentek 2017-hez képest. Amiben viszont Rijád kitűnik, az az, hogy a sivatagi királyság bruttó hazai terméke (GDP) 8,8 százalékát fordította fegyverkezésre.
A 4–5. helyet a kiadásait ötödik egymást követő évben növelő India, illetve Franciaország foglalja el. A 2017-es negyedikről a hatodik helyre csúszott vissza viszont Oroszország tavaly 61,4 milliárd dolláros költségvetéssel, s ez 3,5 százalékkal kevesebb, mint amennyit tavalyelőtt Moszkva védelemre biztosított.
A csökkenés oka az MTI szerint összefüggésben lehet a kelet-ukrajnai konfliktusban játszott orosz szerep miatt 2014 óta hozott nyugati szankciókkal. Moszkva katonai kiadásai azonban még így is negyedével magasabbak a 2009. évi adatoknál. Noha ezek a számok elemzők szerint nem éppen arra utalnak, mintha Oroszország szítaná a fegyverkezési versenyt, a balti országok, Bulgária, Románia és főként Lengyelország az állítólagos orosz fenyegetésre hivatkozva emelték meg jócskán (Varsó 8,9 százalékkal) védelmi kiadásaikat.